Categories: Zabiegi kosmetyczne

Właściwości kwasu hialuronowego

Właściwości kwasu hialuronowego nie tylko umożliwiają wykorzystanie go do medycyny estetycznej. Pozwala on także na wiele innych zabiegów leczniczych, przyśpieszających proces regeneracji i odbudowy tkanek.

W świecie medycyny estetycznej to prawdopodobnie na razie najlepszy wynalazek czasów nowożytnych, głównie z powodu tego, że to substancja naturalnie występująca w naszych komórkach, dzięki czemu jest całkowicie nieszkodliwy. Niestety z wiekiem go ubywa.

Z punktu widzenia estetycznego kwas hialuronowy to najważniejszy składnik w naszej skórze. Odpowiada on za wiązanie wody, a więc utrzymuje skórę w nawilżeniu, dzięki czemu pozostaje sprężysta i jędrna. Jeden gram kwasu hialuronowego może związać do 6 litrów wody. To całkowicie naturalny związek, który występuje w dokładnie takiej samej postaci u ludzi, zwierząt, roślin i bakterii.

Zdolność do wiązania wody

To najważniejsza dla medycyny estetycznej zdolność kwasu hialuronowego. Wiązanie wody może odbywać się dzięki anionowej strukturze związku, która bezpośrednio powoduje przyciąganie kationów. Powstaje w ten sposób związek, który z łatwością wchłania wodę. Najlepiej zilustrować to na przykładzie. Jeśli będziemy mieli litr wody w zbiorniku, to aby związać taką ilość płynu, wystarczy 0,1 mg kwasu. Potrafi on zatem tysiąckrotnie zwiększyć swoją objętość. Jak widać właściwości kwasu hialuronowego są w pewnym obszarze wprost niesamowite, dające jednocześnie wielkie możliwości w zakresie leczenia różnorodnych dolegliwości i schorzeń.

Role kwasu hialuronowego w poszczególnych organach

  • Skóra – wiązanie wody i pozytywny wpływ na jej objętość i sprężystość, zwiększanie odporności
  • Chrząstka – występuje w postaci składnika macierzy, wpływa na jej elastyczność
  • Torebka stawowa – dzięki niemu stawy są odpowiednio nawilżone, dzięki czemu zmniejsza się tarcie pomiędzy nimi, co zapewnia im dłuższą żywotność
  • Ciałko szkliste oka – jest odpowiedzialny za całą strukturę i działanie ciałka. Pomaga mu zachować sprężystość, bierze również udział w tworzeniu filmu łzowego
  • Struny głosowe – amortyzuje wstrząsy, zapewnia strunom odpowiednią lepkość
  • Nerki – kwas hialuronowy bierze udział podczas przepływu i dystrybucji wody a także pomaga przy ponownym absorbowaniu wody z rdzenia nerkowego
  • Pępowina – w tkance łącznej nadaje sprężystość pępowinie, dzięki czemu połączenie matki z dzieckiem nie przerywa się

Za pomocą kwasu hialuronowego leczy się wiele schorzeń skóry i eliminuje wiele nieestetycznych defektów, które często zaburzają nasz komfort psychiczny i samoocenę. Kwasem hialuronowym leczy się: blizny, żylaki, cellulit, zmarszczki, rozstępy, trądzik, łuszczyca, czy łamliwość kości.

Dorota Kozicka

Recent Posts

Zmarszczki marionetki – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Zmarszczki marionetki są częstą i naturalną oznaką starzenia, która pojawia się wokół ust i podbródka.…

2 lata ago

Kurze łapki – Jak zapobiegać i leczyć

Oczy odgrywają ważną rolę w prawie każdym wyrazie twarzy używanym do komunikacji. Nadmierne używanie mięśni…

3 lata ago

Masaż twarzy – Techniki i efekty

Zabieg masażu twarzy z pewnością każdemu może pomóc zrelaksować się po bardzo pracowitym tygodniu. Masaż…

3 lata ago

Zmarszczki palacza – Czym są i jak leczyć

Zmarszczki palacza to pionowe linie od górnych części ust do nosa. Również osoby niepalące mogą…

3 lata ago

Dieta przeciwzmarszczkowa dla pięknej skóry

Dieta przeciwzmarszczkowa to nic innego jak zapewnienie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które będą chronić skórę…

4 lata ago

Wypełnienie doliny łez – Na czym polega?

Obszar pod oczami jest powszechnie występującym problemem pielęgnacyjnym. Widoczne zmiany w tym obszarze są często…

4 lata ago