Właściwości kwasu hialuronowego

właściwości kwasu hialuronowego

Właściwości kwasu hialuronowego nie tylko umożliwiają wykorzystanie go do medycyny estetycznej. Pozwala on także na wiele innych zabiegów leczniczych, przyśpieszających proces regeneracji i odbudowy tkanek.

W świecie medycyny estetycznej to prawdopodobnie na razie najlepszy wynalazek czasów nowożytnych, głównie z powodu tego, że to substancja naturalnie występująca w naszych komórkach, dzięki czemu jest całkowicie nieszkodliwy. Niestety z wiekiem go ubywa.

Z punktu widzenia estetycznego kwas hialuronowy to najważniejszy składnik w naszej skórze. Odpowiada on za wiązanie wody, a więc utrzymuje skórę w nawilżeniu, dzięki czemu pozostaje sprężysta i jędrna. Jeden gram kwasu hialuronowego może związać do 6 litrów wody. To całkowicie naturalny związek, który występuje w dokładnie takiej samej postaci u ludzi, zwierząt, roślin i bakterii.

Zdolność do wiązania wody

To najważniejsza dla medycyny estetycznej zdolność kwasu hialuronowego. Wiązanie wody może odbywać się dzięki anionowej strukturze związku, która bezpośrednio powoduje przyciąganie kationów. Powstaje w ten sposób związek, który z łatwością wchłania wodę. Najlepiej zilustrować to na przykładzie. Jeśli będziemy mieli litr wody w zbiorniku, to aby związać taką ilość płynu, wystarczy 0,1 mg kwasu. Potrafi on zatem tysiąckrotnie zwiększyć swoją objętość. Jak widać właściwości kwasu hialuronowego są w pewnym obszarze wprost niesamowite, dające jednocześnie wielkie możliwości w zakresie leczenia różnorodnych dolegliwości i schorzeń.

Role kwasu hialuronowego w poszczególnych organach

  • Skóra – wiązanie wody i pozytywny wpływ na jej objętość i sprężystość, zwiększanie odporności
  • Chrząstka – występuje w postaci składnika macierzy, wpływa na jej elastyczność
  • Torebka stawowa – dzięki niemu stawy są odpowiednio nawilżone, dzięki czemu zmniejsza się tarcie pomiędzy nimi, co zapewnia im dłuższą żywotność
  • Ciałko szkliste oka – jest odpowiedzialny za całą strukturę i działanie ciałka. Pomaga mu zachować sprężystość, bierze również udział w tworzeniu filmu łzowego
  • Struny głosowe – amortyzuje wstrząsy, zapewnia strunom odpowiednią lepkość
  • Nerki – kwas hialuronowy bierze udział podczas przepływu i dystrybucji wody a także pomaga przy ponownym absorbowaniu wody z rdzenia nerkowego
  • Pępowina – w tkance łącznej nadaje sprężystość pępowinie, dzięki czemu połączenie matki z dzieckiem nie przerywa się

Za pomocą kwasu hialuronowego leczy się wiele schorzeń skóry i eliminuje wiele nieestetycznych defektów, które często zaburzają nasz komfort psychiczny i samoocenę. Kwasem hialuronowym leczy się: blizny, żylaki, cellulit, zmarszczki, rozstępy, trądzik, łuszczyca, czy łamliwość kości.

Post Author: Dorota Kozicka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *