Categories: Zabiegi kosmetyczne

Jak zlikwidować zmarszczki na czole?

Zmarszczkom na czole można skutecznie zapobiegać

Zmarszczki na czole to typowy objaw starzenia się skóry twarzy. Oczywiście wiele zależy od genetyki, stylu życia i sposobów pielęgnacji cery. Sprawdźmy więc jak im zapobiegać.

Czoło to miejsce, które obok oczu i ust, jest atakowane jako pierwsze przez oznaki starzenia się skóry. Zmarszczki na czole przybierają równe formy: mogą być pionowe, poziome; szczególnie dotkliwa jest tak zwana „lwia zmarszczka”, która tworzy się pomiędzy brwiami. Jak z nimi walczyć?

„Lwia zmarszczka” – czym jest i jak powstaje?

Jest to jedna lub kilka pionowych bruzd, które powstają pomiędzy brwiami. Czasami mówi się o niej również „marsowe czoło”, ponieważ nadaje twarzy gniewny i surowy wygląd. Może się ona pojawić już w bardzo młodym wieku, szczególnie u osób, które mają zwyczaj często marszczyć brwi. Mięsień brwiowy pracuje najintensywniej, gdy chcemy swoją miną wyrazić gniew, lub jeśli często marszczymy brwi podczas czytania albo skupienia. Mięsień poprzez skurcze ściąga brwi do siebie i w ten sposób tworzą się pionowe zmarszczki na płaszczyźnie czoła. U młodych osób czoło jest jeszcze rozluźnione, więc zmiany nie są widoczne, jednak gdy zaczną się już pojawiać pierwsze oznaki starzenia się skóry i tkanka podskórna nie jest już tak bogata, wówczas pojawia się właśnie „lwia zmarszczka”. Po pewnym czasie zmiany będą na tyle wyraźne, że będą widoczne również bez marszczenia brwi.

Zmarszczki poziome na czole

One również pojawiają się jeszcze w młodym wieku. Powoduje je mocny mięsień czołowy, który unosi nasze brwi. Każdy jego skurcz powoduje marszczenie się skóry na czole i pojawianie się długich, równoległych fałd. Podobnie jak w przypadku „lwiej zmarszczki”, gdy skóra jest jeszcze rozluźniona, zmarszczki poziome nie są jeszcze widoczne, lecz gdy skóra zacznie już wiotczeć, wówczas zmarszczki zaczynają się zarysowywać. Po latach skurcz mięśnia czołowego nie będzie wcale potrzebny, by widoczny były głębokie bruzdy.

Na ratunek kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to naturalny składnik komórek naszego ciała. Produkują go głównie fibroplasty, które stanowią większość komórek naszej skóry. To najważniejsza substancja z punktu widzenia estetyki naszej skóry, jej witalności i zdrowego wyglądu. Stymuluje on produkcję włókien kolagenowych, a także chroni ją przed szkodliwymi wolnymi rodnikami z zewnątrz. Ponadto odpowiada za wiązanie wody w naszej skórze, dzięki czemu pozwala jej zachować odpowiedni poziom nawilżenia. Procesy starzenia się naszej skóry, powstawania zmarszczek, wiotczenie itp., są spowodowane głównie poprzez stopniowe zwalniania produkcji kwasu hialuronowego w naszym ciele. Fibroplasty słabną i zmniejsza się produkcja włókien kolagenowych. Skóra zaczyna również ulegać sile grawitacji. Wszystkie te procesy mogą zostać zatrzymane i odwrócone poprzez podanie skórze kwas hialuronowy.

Kremy z kwasem hialuronowym

Rynek preparatów ze zbawiennym kwasem hialuronowym jest w Polsce mocno rozwinięty i można wybierać wśród wielu produktów. Są kremy o różnej konsystencji i stężeniu kwasu. Kremy, które mają w składzie nieusieciowany (czyli nieutrwalony) kwas hialuronowy stosowane są głównie podczas zabiegów mezoterapii, aby osiągnąć szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji. Niektóre z kremów tego typu posiadają tez glicerynę lub glicerol, który ma za zadanie dodatkowo zwiększyć trwałość efektu.

Innym rodzajem kremów są kosmetyki zawierające kwas hialuronowy w postaci usieciowanej (czyli utrwalonej) poprzez wewnętrzne wiązania cząsteczkowe. Są one używane do wypełniania i uwypuklania wybranych obszarów twarzy. Usieciowanie zapewnia największą trwałość kremu. Kremy różnią się od siebie stopniem stężenia kwasu i usieciowienia. Produkty o mniejszym stężeniu używane są do wypełniania drobniejszych zmarszczek, a te gęstsze do powiększania objętości w rejonach, gdzie skóra jest bardziej zapadnięta.

Podawanie kwasy poprzez zabieg

Kwas hialuronowy najskuteczniej jest podawać poprzez wstrzyknięcie go w skórę. Wybrany obszar jest nakłuwany kilkakrotnie drobniutką igłą, przez którą podaje się kwas hialuronowy oraz inne wspomagające skórę substancje. Po zabiegu stosuje się jeszcze specjalny, delikatny masaż, którym rozprowadza się kwas po większej powierzchni.

Taki zabieg przynosi natychmiastowe i wyraźne efekty. Zmarszczki są o wiele płytsze, polepszeniu ulega również jędrność oraz poziom nawilżenia skóry czoła. Największa poprawa dotyczy momentów, w gdy mięśnie czoła są w spoczynku. Dzięki zdolności kwasu hialuronowego do wiązania wody, będzie on z czasem zwiększał swoją objętość, dzięki czemu po kilku tygodniach efekt jest jeszcze bardziej widoczny. Pobudzenie fibroplasów skutkuje zwiększoną gęstością skóry. Końcowym efektem zabiegu jest zdecydowanie młodszy wygląd skóry w danym miejscu i spłycenie zmarszczek.

Dorota Kozicka

Recent Posts

Zmarszczki marionetki – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Zmarszczki marionetki są częstą i naturalną oznaką starzenia, która pojawia się wokół ust i podbródka.…

2 lata ago

Kurze łapki – Jak zapobiegać i leczyć

Oczy odgrywają ważną rolę w prawie każdym wyrazie twarzy używanym do komunikacji. Nadmierne używanie mięśni…

3 lata ago

Masaż twarzy – Techniki i efekty

Zabieg masażu twarzy z pewnością każdemu może pomóc zrelaksować się po bardzo pracowitym tygodniu. Masaż…

3 lata ago

Zmarszczki palacza – Czym są i jak leczyć

Zmarszczki palacza to pionowe linie od górnych części ust do nosa. Również osoby niepalące mogą…

3 lata ago

Dieta przeciwzmarszczkowa dla pięknej skóry

Dieta przeciwzmarszczkowa to nic innego jak zapewnienie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które będą chronić skórę…

4 lata ago

Wypełnienie doliny łez – Na czym polega?

Obszar pod oczami jest powszechnie występującym problemem pielęgnacyjnym. Widoczne zmiany w tym obszarze są często…

4 lata ago