Jak wiadomo bardzo różne czynniki wpływają na starzenie się skóry, w tym stres i zanieczyszczenia środowiska, a także długotrwała ekspozycja na światło słoneczne, które jest głównym czynnikiem środowiskowym. Wraz z wiekiem twarz jest pierwszym obszarem, w którym widoczne są niekorzystne efekty promieniowania ultrafioletowego (UV), znanego również jako fotostarzenie, z przejawem drobnych linii, zmarszczek, a także luźnej i suchej skóry oraz przebarwień. Pytanie jakie stawia sobie wiele osób brzmi: jak w tym kontekście działa kawa? Postaram się odpowiedzieć.

Nieestetyczne zmiany skóry, takie jak zmarszczki mimiczne, odzwierciedlają pogarszający się stan składników, które tworzą wewnętrzną warstwę skóry, czyli skóry właściwej. Macierz pozakomórkowa jest połączeniem białek włóknistych kolagenu i elastyny oraz wiążących wodę glikozaminoglikanów. Substancje te tworzą mocną i sprężystą strukturę tkanki łącznej, która zapewnia skórze elastyczność, wytrzymałość i ściśliwość – ostatecznie wspierając wygląd młodzieńczej i żywej skóry.

Promienie ultrafioletowe ze światła słonecznego powoduje spustoszenie na skórze poprzez wytwarzanie wolnych rodników, które rozkładają istotne składniki macierzy zewnątrzkomórkowej. Z czasem przyczynia się to do wyraźnych oznak fotostarzenia. Międzynarodowe zespoły badaczy rozciągające się od Brazylii po Japonię odkryły, że składniki ekstrahowane z ziaren kawy mogą skutecznie zapobiegać tym niekorzystnym procesom. W nie jednym badaniu leczeni pacjenci doświadczyli znaczącej poprawy wyglądu zmarszczek, jędrności, zaczerwienienia i tekstury skóry twarzy.

Olej z nasion kawy arabskiej

Ludzie na świecie spożywają wiele milionów filiżanek kawy w ramach codziennego rytuału. Pojawiają się badania na temat tego, że ​​zielone, nieprażone ziarna kawy zapewniają liczne korzyści związane z ochroną skóry, gdy są stosowane miejscowo. Dotyczy to zwłaszcza jednego z najczęściej uprawianych gatunków kawowca Coffea arabica.

Olej z nasion kawy arabiki jest ekstrahowany przez tłoczenie na zimno zielonych ziaren kawy. Wysokie stężenie niezbędnych kwasów tłuszczowych, steroli i witaminy E sprawia, że ​​jest silnym przeciwutleniaczem, który może zapewnić ochronę przed uszkodzeniami skóry, takimi jak tworzenie komórek oparzeń słonecznych i degradacja DNA. Może również pomóc w zapobieganiu rozwojowi procesu fotostarzenia i zapalnych zaburzeń skóry.

W kontrolowanym badaniu klinicznym obejmującym 40 uczestniczek, miejscową mieszaninę zawierającą Coffea arabica stosowano dwa razy dziennie jako środek do mycia twarzy i raz dziennie jako balsam i krem ​​na noc. Po 12 tygodniach leczone pacjentki doświadczyły znaczącej poprawy wyglądu zmarszczek, jędrności, zaczerwienienia i tekstury w porównaniu z grupą kontrolną placebo. Te imponujące wyniki były spowodowane zdolnością Coffea arabica do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny ​​oraz ochrony przed utratą wilgoci w skórze.

Kiedy brazylijscy naukowcy przetestowali olej z nasion Coffea arabica na ludzkiej skórze, stwierdzili 1,5-krotny wzrost produkcji elastyny i prawie 2-krotny wzrost produkcji kolagenu w porównaniu z kontrolą. Te dwa białka są niezbędne do wygładzenia zmarszczek i zachowania jędrności i elastyczności skóry twarzy.

Ponadto, leczone komórki skóry miały prawie 7-krotnie wyższą ekspresję aquaglycerolporins-3 (AQP-3) i 2-krotny wzrost ilości glikozaminoglikanów. Białka te działają jak zespół znaczników, aby powstrzymać utratę wilgoci i poprawić nawilżenie skóry. Po pierwsze, glikozaminoglikany zachowują się jak gąbka do wiązania i zatrzymywania cząsteczek wody w zbiorniku wodnym, a następnie AQP-3 transportuje je do górnych warstw skóry, gdzie zmniejszają nadmierną suchość twarzy i drobne linie mimiczne.

Ekstrakt kawowy w pielęgnacji skóry

Kawa Robusta pochodzi z Afryki Zachodniej i zawiera większą ilość kofeiny i składników aktywnych niż kawa Arabika ze względu na metodę jej przetwarzania. Związki te mają silne właściwości przeciwutleniające, które minimalizują niekorzystne skutki skumulowanej ekspozycji na promieniowanie UV.

W badaniu in vitro przeprowadzonym przez japońskich badaczy miejscowe działanie kwasu chlorogenowego zmniejszyło zaczerwienienie wywołane nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. W innym badaniu naukowcy przetestowali miejscową zdolność kofeiny do ochrony przed fotostarzeniem. Do badań naukowcy wystawili bezwłose myszy na ultrafiolet B (UVB), a następnie zastosowali miejscowo kofeinę trzy razy w tygodniu przez 11 tygodni. Wyniki ujawniły, że podawanie kofeiny ogranicza fotouszkodzenie skóry.

Ta ochrona może być związana ze zdolnością kofeiny do zwiększania apoptozy (zaprogramowanej śmierci komórek) keratynocytów uszkodzonych UVB, które usuwają uszkodzone komórki skóry, zanim spowodują fotostarzenie i raka skóry.

Kofeina skutecznie celuje i zmniejsza wygląd tzw. kurzych łapek, dlatego świetnie nadaje się do pielęgnacji okolic oczu. W badaniu z udziałem 35 kobiet w wieku od 30 do 70 lat krem ​​zawierający kofeinę został nałożony na skórę otaczającą oko na połowę twarzy dwa razy dziennie, podczas gdy druga połowa twarzy nie była leczona. Po czterech tygodniach naukowcy zaobserwowali znaczną poprawę ogólnej gładkości skóry i głębokości zmarszczek na skórze wokół leczonego obszaru, co zmierzono za pomocą trójwymiarowej techniki obrazowania optycznego.

Na tej podstawie naukowcy opracowali innowacyjny krem ​​do twarzy zawierający składniki, które zostały udokumentowane w celu poprawy wyglądu zmarszczek, jędrności, zaczerwienienia i tekstury. Olej z nasion kawy arabica i ekstrakt z nasion Coffea robusta (który zawiera kwas chlorogenowy i kofeinę ) bez wątpienia skutecznie chronią przed fotostarzeniem i wspierają strukturę skóry, przywracając jej nawilżenie i  zapewniając wygląd jaśniejszej i bardziej jędrnej skóry twarzy.

Kawa odmładza starzejącą się skórę twarzy

  • Twoja twarz jest pierwszym obszarem, na którym widoczne są negatywne efekty promieniowania ultrafioletowego (UV), znanego również jako fotostarzenie, z przejawem drobnych linii, zmarszczek, przebarwień i luźnej oraz suchej skóry.
  • Wyciągi z dwóch najbardziej popularnych gatunków roślin kawowych bezpośrednio zwalczają uszkodzenia UV, aby poprawić siłę, sprężystość i elastyczność skóry twarzy.
  • Olej z nasion kawy arabskiej znacznie poprawia produkcję kolagenu i elastyny, podobnie jak olej z nasion malin.
  • Kawa z gatunku robusta ma wysokie stężenie kwasu chlorgenowego (który zmniejsza zaczerwienienie związane z nadmiernym nasłonecznieniem) i kofeinę (która ogranicza fotouszkodzenie, zmniejsza szorstkość skóry i tworzenie zmarszczek oraz zmniejsza wygląd kurzych łapek).
Dorota Kozicka

Share
Published by
Dorota Kozicka

Recent Posts

Zmarszczki marionetki – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Zmarszczki marionetki są częstą i naturalną oznaką starzenia, która pojawia się wokół ust i podbródka.…

2 lata ago

Kurze łapki – Jak zapobiegać i leczyć

Oczy odgrywają ważną rolę w prawie każdym wyrazie twarzy używanym do komunikacji. Nadmierne używanie mięśni…

3 lata ago

Masaż twarzy – Techniki i efekty

Zabieg masażu twarzy z pewnością każdemu może pomóc zrelaksować się po bardzo pracowitym tygodniu. Masaż…

3 lata ago

Zmarszczki palacza – Czym są i jak leczyć

Zmarszczki palacza to pionowe linie od górnych części ust do nosa. Również osoby niepalące mogą…

3 lata ago

Dieta przeciwzmarszczkowa dla pięknej skóry

Dieta przeciwzmarszczkowa to nic innego jak zapewnienie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które będą chronić skórę…

4 lata ago

Wypełnienie doliny łez – Na czym polega?

Obszar pod oczami jest powszechnie występującym problemem pielęgnacyjnym. Widoczne zmiany w tym obszarze są często…

4 lata ago