Categories: Zabiegi kosmetyczne

Kurze łapki – Jak zapobiegać i leczyć

Oczy odgrywają ważną rolę w prawie każdym wyrazie twarzy używanym do komunikacji. Nadmierne używanie mięśni kontrolujących oczy, gdy się je mruży, uśmiecha lub marszczy brwi, może powodować powstawanie wczesnych zmarszczek po bokach oczu, które często określane są jako kurze łapki. Sprawdźmy zatem czym są, jak powstają oraz jak im zapobiegać i leczyć.

Genetyka i styl życia odgrywają bardzo ważną rolę w powstawaniu bruzd i zmarszczek na twarzy. Istnieje wiele czynników związanych ze stylem życia, zabiegów kosmetycznych i medycznych, które mogą pomóc w zapobieganiu i zmniejszaniu pojawiania się zmarszczek, również kurzych łapek. Warto jednak najpierw spojrzeć czym w istocie są.

Czym są kurze łapki?

Oko otacza mięsień okrężny, który jest odpowiedzialny za sterowanie i zamykanie oka. Kiedy ten mięsień jest aktywowany, napina się wokół oka i pociąga skórę do przodu, powodując uformowanie kurzych łapek. Mięsień ten jest również używany podczas mrugania i tworzenia mimiki twarzy, takiej jak mrużenie oczu, zmarszczki brwi, czy uśmiech. Kurze łapki to zmarszczki, które z czasem tworzą się wokół oczu z powodu aktywności mimicznej twarzy. Ponieważ skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka, zmarszczki w tym obszarze mogą powstawać dość wcześnie z powodu ciągłego używania mięśni i stopniowego zmniejszania elastyczności skóry.

Najczęstszą przyczyną kurzych łapek jest utrata elastyczności skóry połączona z wczesnymi zmianami, spowodowanymi uśmiechaniem się i mrużeniem oczu. Z biegiem czasu elastyczność skóry spada, a normalna mimika twarzy powoduje wyraźniejsze zmarszczki wokół oczu.

Czujesz, że twoje kurze łapki formują się trochę za wcześnie? Nie martw się – to normalne, że tego rodzaju zmarszczki tworzą się, gdy ludzie mają około 30 lat, chociaż niektórzy ludzie są dotknięci widocznymi widocznymi zmianami już w wieku około 20 lat.

Dlaczego pojawiają się kurze łapki?

Od niezdrowych nawyków po genetyczne wzorce starzenia się, istnieje kilka kluczowych powodów, przez które pojawiają się kurze łapki. Codzienne zachowania, takie jak wielokrotne mrużenie oczu w jasnym świetle słonecznym, często wystarczają, aby spowodować wczesny początek zmian wokół oczu. Z biegiem czasu zdolność skóry do produkcji kolagenu zmniejsza się, pozostawiając skórę mniej elastyczną i bardziej podatną na utrwalenie zmarszczek w miejscu, gdzie jest wielokrotnie rozciągana.

Kiedy się uśmiechasz lub mrużysz oczy, Twoja skóra jest napięta, a następnie rozluźniona, co może powodować trwałe zmarszczki. Ponieważ brak uśmiechu po prostu nie jest możliwy, kurze łapki są jedną z najczęstszych zmarszczek mimicznych.

Pomyśl o swojej skórze jak o materiale. Kiedy jesteś młody, kolagen utrzymuje Twoją skórę tak elastyczną, jak to tylko możliwe, jak kawałek elastycznej tkaniny. Z biegiem czasu spadek zawartości kolagenu sprawia, że ​​skóra jest bardziej podatna na zmarszczki podczas rozciągania, jak w przypadku bawełnianej odzieży.

Jak zapobiegać kurzom łapkom

Od zmian w diecie po proste poprawki w stylu życia, istnieje wiele sposobów na zmniejszenie prawdopodobieństwa powstawania wczesnych drobnych linii mimicznych i zmarszczek.

Usuwanie przyczyn nadmiernej ekspresji

Wyraz twarzy ma zasadnicze znaczenie dla komunikacji międzyludzkiej i wyrażania uczuć, jednak istnieją pewne czynniki, które mogą sprawić, że będziesz bardziej skłonna do marszczenia się lub mrużenia oczu – zwiększając prawdopodobieństwo pojawienia się wczesnych zmarszczek mimicznych, takich jak kurze łapki.

Nadmierne mrużenie oczu może być związane z nierozpoznanymi problemami ze wzrokiem, dlatego warto zbadać się u okulisty. Po drugie, jeśli mieszkasz w słonecznym klimacie, w którym stale mrużesz oczy, aby uniknąć rażenia światłem słońca, noszenie przyciemnianych soczewek lub okularów przeciwsłonecznych może pomóc zahamować bezwiedne mrużenie oczu, opóźniając tworzenie się kurzych łapek.

Zdrowa dieta bogata w przeciwutleniacze i picie dużej ilości wody

Warto pamiętać, że żadna dieta przeciwzmarszczkowa nie może całkowicie wyeliminować skutków starzenia. Jednak zrównoważona i odżywcza dieta może poprawić ogólny stan skóry, sprzyjać naprawie jej komórek i może opóźnić pojawienie się wczesnych drobnych linii mimicznych i zmarszczek.

Pokarmy bogate w przeciwutleniacze są idealne do zwalczania związanych z wiekiem skutków niezdrowej skóry. Kiedy Twoje ciało jest karmione paliwem bogatym w składniki odżywcze, w naturalny sposób ma surowce, których potrzebuje, aby utrzymać skórę w optymalnym stanie. Ciało może wtedy skutecznie usuwać szkodliwe chemikalia zwane wolnymi rodnikami, które mogą redukować niezbędne białka skóry, takie jak kolagen i elastyna.

Staraj się unikać pokarmów zawierających dużo cukrów prostych lub niezdrowych tłuszczów, a zamiast tego kładź nacisk na produkty bogate w „dobre tłuszcze” i przeciwutleniacze, w tym witaminy C, E i A.

Jeśli chodzi o zapobieganie oznakom starzenia, najskuteczniejszy zabieg jest naprawdę bezpłatny, bo jest nim woda. Twoje ciało składa się w ponad 60% z wody, dlatego ważne jest, abyś była odpowiednio nawodniona. Staraj się pić co najmniej sześć wysokich szklanek wody każdego dnia, aby Twoja skóra była jak najbardziej nawilżona.

Jeśli pijesz kawę, spróbuj zwiększyć spożycie wody, aby zrekompensować wzrost jej utraty, do której może doprowadzić już jedna filiżanka kawy. Diuretyki, takie jak kawa, mogą usuwać wilgoć niezbędną do utrzymania naturalnej bariery ochronnej skóry.

Palenie papierosów i nadmiar alkoholu prowadzą do przedwczesnego starzenia się skóry

Nikotyna i palenie papierosów mogą prowadzić do zmniejszenia ilości kolagenu w skórze. Dlatego konieczne jest unikanie palenia papierosów, jeśli problemem są kurze łapki. Ponadto dym papierosowy może podrażniać i wysuszać skórę twarzy. Często również wymusza mrużenie oczu.

Jeśli jesteś palaczem, priorytetowo postaraj się zerwać z nałogiem, zanim zainwestujesz w jakiekolwiek zabiegi kosmetyczne lub dietę, aby zapobiec tworzeniu się kurzych łapek. Oprócz szkodliwego wpływu na ogólny stan zdrowia papierosy są jednym z najsilniejszych czynników wczesnego starzenia.

Alkohol jest bezpośrednio i pośrednio odpowiedzialny za kurze łapki. Podobnie jak kofeina, alkohol jest silnym środkiem moczopędnym, który może powodować odwodnienie i uszkodzenie skóry. Od snu o niskiej jakości po odwodnienie, najlepiej unikać spożywania dużych ilości alkoholu, jeśli martwisz się o zmarszczki wokół oczu. Trzymaj się od czasu do czasu kieliszka czerwonego wina, które ma wyższą zawartość przeciwutleniaczy w porównaniu do innych napojów alkoholowych.

Unikanie ekspozycji na słońce zapobiega powstawaniu zmarszczek

Oprócz zwiększania ryzyka zachorowania na raka skóry, osoby, które często wystawiają skórę na działanie promieni słonecznych, są znacznie bardziej narażone na przedwczesne powstawanie zmarszczek. Aby powstrzymać kurze łapki, staraj się unikać ekspozycji na jasne słońce, gdy tylko jest to możliwe. Używaj także codziennego kremu przeciwsłonecznego, aby zablokować szkodliwe i postarzające promienie słoneczne UVA i UVB.

Głęboki sen regeneruje Twoją skórę

Odpowiedni sen, od sześciu do ośmiu godzin w ciągu nocy, zwiększa produkcję HGH (ludzkiego hormonu wzrostu) – silnego hormonu, który pomaga naprawić uszkodzoną skórę i pomaga zachować elastyczność skóry.

Głęboki sen to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zminimalizowanie działania hormonów wywołujących stres w organizmie. Głęboki sen zmniejsza produkcję kortyzolu – hormonu stresu, który może prowadzić do cukrzycy, otyłości i utraty kolagenu w skórze.

Jak zredukować kurze łapki

Chociaż produkty i zabiegi do pielęgnacji skóry nie mogą całkowicie wyeliminować kurzych łapek, mogą być pomocne w promowaniu widocznie zdrowej skóry i zatrzymywaniu wczesnych linii mimicznych i zmarszczek przed szybkim rozwojem.

Produkty przeciwzmarszczkowe

Serum przeciwutleniające może pomóc w dostarczaniu skórze dużych dawek witamin, które są potrzebne, aby pomóc skórze w jej naprawie i utrzymaniu dobrego stanu zdrowia skóry.

Kurze łapki powstają, gdy skóra staje się cienka, krucha i nieelastyczna. Dlatego ważne jest, aby używać wysokiej jakości kremu nawilżającego, aby pomóc skórze chronić się poprzez utrzymanie jej naturalnej nawilżonej bariery.

Produkty złuszczające mogą pomóc usunąć górną warstwę martwych komórek naskórka, nadając skórze jaśniejszy i gładszy wygląd. Może to zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek i kurzych łapek. Mikrodermabrazja wykorzystuje końcówkę wykonaną maszynowo do podobnego szczotkowania górnej warstwy komórek skóry.

Kremy z retinolem wykorzystują działanie pochodnej witaminy A, która jest stosowana w różnych postaciach. Dermatolodzy wykorzystują ją w leczeniu różnych chorób skóry, w tym trądziku. Istnieje wiele dowodów na to, że retinol zwiększa regenerację skóry. Może sprawić, że koloryt skóry będzie bardziej wyrównany i pomoże zmniejszyć pojawianie się wczesnych drobnych linii mimicznych i zmarszczek.

Zabiegi kosmetyczne na kurze łapki

Zabiegi kosmetyczne, takie jak peelingi laserowe i chemiczne, mogą pomóc zredukować wczesne i drobne zmarszczki. Działają na zasadzie gojenia się skóry, wywołując celowe chemiczne lub laserowe oparzenie górnych warstw skóry, promując w ten sposób zdrowy i świeży wzrost skóry. Efekty mogą wydawać się gładsze w porównaniu ze starą skórą i pomagają zredukować pojawianie się bardzo wczesnych drobnych linii i zmarszczek.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zwykle wymagany jest cykl zabiegów. W zależności od ich siły może wystąpić pewien czas przestoju, w którym skóra może łuszczyć się przez kilka dni do kilku tygodni.

Zastrzyki z botoksu w leczeniu kurzych łapek

Po konsultacji z lekarzem jedną z możliwych opcji mogą być zastrzyki z botoksu. Botoks to środek zwiotczający mięśnie, stosowany również w leczeniu kurzych łapek . Jest wstrzykiwany do mięśnia orbicularis oculi, który jest odpowiedzialny za powstawanie tych zmarszczek mimicznych. Pomaga tymczasowo powstrzymać zmarszczki skóry i może leczyć kurze łapki przez trzy do czterech miesięcy. Po konsultacji z lekarzem jedną z możliwych opcji mogą być zatem zastrzyki z botoksu.
Dorota Kozicka

Recent Posts

Zmarszczki marionetki – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Zmarszczki marionetki są częstą i naturalną oznaką starzenia, która pojawia się wokół ust i podbródka.…

2 lata ago

Masaż twarzy – Techniki i efekty

Zabieg masażu twarzy z pewnością każdemu może pomóc zrelaksować się po bardzo pracowitym tygodniu. Masaż…

3 lata ago

Zmarszczki palacza – Czym są i jak leczyć

Zmarszczki palacza to pionowe linie od górnych części ust do nosa. Również osoby niepalące mogą…

3 lata ago

Dieta przeciwzmarszczkowa dla pięknej skóry

Dieta przeciwzmarszczkowa to nic innego jak zapewnienie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które będą chronić skórę…

4 lata ago

Wypełnienie doliny łez – Na czym polega?

Obszar pod oczami jest powszechnie występującym problemem pielęgnacyjnym. Widoczne zmiany w tym obszarze są często…

4 lata ago

Kawa a starzenie skóry

Jak wiadomo bardzo różne czynniki wpływają na starzenie się skóry, w tym stres i zanieczyszczenia…

4 lata ago