Od momentu wynalezienia, kwas hialuronowy cieszy się niesłabnącą popularnością w wielu dziedzinach medycyny estetycznej i kosmetyki. Zabiegi z jego użyciem są bezpieczne i nieszkodliwe, a ze względu na efekty, zyskał miano prawdziwego eliksiru młodości.

Czym jest kwas hialuronowy?

Jest w pełni biozgodny z naszym organizmem, dzięki czemu również bezpieczny.

Kwas hialuronowy to związek, który występuje naturalnie w ludzkim ciele, a konkretne w skórze właściwej. Odpowiada za wiązanie wody, dzięki czemu pozwala zachować jędrność i elastyczność skóry oraz chroni ją przed wysychaniem. Pomaga w walce z wolnymi rodnikami, przez co spowalnia proces starzenia. Z zewnątrz ochrania przed niszczycielskimi skutkami warunków atmosferycznych, takich jak silny wiatr, intensywne słońce itp.

Z biegiem lat jego produkcja powoli zwalnia, przez co skóra staje się coraz bardziej wysuszona i traci swoją elastyczność, a to prowadzi do powstawania zmarszczek. Jako pierwsze pojawiają się zmarszczki mimiczne. Jest to całkowicie normalny i nieuchronny proces i niestety na dłuższą metę nie da się z nim wygrać, ale za to można go skutecznie opóźnić.

Zabieg czy krem?

Początkowo kwas hialuronowy był pozyskiwany tylko drogą naturalną, najczęściej z grzebienia koguciego. Dziś można go wytworzyć drogą czysto syntetyczną, w postaci doskonale przyjmowanej przez skórę. Kosmetyki zawierające kwas hialuronowy mają na celu uzupełnienie jego niedoborów.

Lekarze i specjaliści zajmujący się medycyną estetyczną mówią jednak zgodnym głosem, że żaden kosmetyk nie pozwoli na osiągnięcie efektów, który zapewnia zabieg. Dzieje się tak ze względu na to, że zawarty w kremie kwas nie może przebić się przez warstwę naskórka i wchłonąć w skórę w takich ilościach, jakie gwarantuje zastrzyk. Zabieg pozwala na faktyczną zmianę struktury skóry. Z drugiej strony badania potwierdzają, że kremy odmładzające pozwalają w pewnym stopniu cofnąć czas. Wierzchnia warstwa skóry jest gładsza i jędrniejsza. Dlatego ci, którzy nie chcą w żaden sposób inwazyjnie ingerować w swoje ciało, mogą najpierw spróbować kremów. Muszą jednak przygotować się na wiele prób i dłuższe oczekiwanie. Skuteczność kremów z kwasem hialuronowym zależy od wieku, wrażliwości skóry i długości kuracji.

Kwas hialuronowy na zmarszczki

Do korygowania zmarszczek stosuje się kwas hialuronowy w postaci żelu. Dzięki temu cząsteczki preparatu przyjmują rolę elementów budulcowych tkanek. Wielkość cząsteczek jest idealnie dopasowana do rodzaju struktury tkanki, w zależności od jej warstwy w skórze. Różne typy żelów stosuje się do różnych rodzajów zmarszczek i ich głębokości. To pozwala na osiągnąć znakomite efekty. Skóra jest jędrna, a zmarszczki zostają wygładzone.
Zastosowanie:

  • eliminowanie zmarszczek w okolicach oczu, fałdów nosowo wargowych oraz na czole
  • modelowanie owalu twarzy (wolumetria)
  • powiększenie ust

Brak skutków ubocznych

Wielu specjalistów jest zdania, że kwas hialuronowy całkowicie zastąpi inne substancje odmładzające. Ze względu na to, że znajduje się on naturalnie w naszym organizmie, jest biozgodny z naszym ciałem i bezpieczny. Ryzyko uczulenia jest bliskie zeru. Dlatego jeżeli krem z kwasem hialuronowym wywołuje jakąś alergię, to pewnie przez inny składnik, natomiast przed zabiegiem chirurgicznym nie trzeba wykonywać dodatkowych badań na uczulenie. Sam kwas jest w 100% biodegradowalny, w naszym ciele istnieje system, który odpowiada za jego wchłanianie. Nie ma zatem żadnego ryzyka, że po zabiegu pacjent będzie wyglądał gorzej niż przed, bowiem można cały proces odwrócić.

Najlepszy wybór, jeżeli chcemy osiągnąć dobre wyniki przy minimalnym ryzyku powikłań. Skuteczność kwasu hialuronowego jest potwierdzona klinicznie.

Przebieg zabiegu i efekty

Zabieg jest krótki i w zależności od miejsca i ilości iniekcji, nie trwa zazwyczaj dłużej niż pół godziny. Kwas wprowadzany jest przez cieniutkie igły i w miejscach ukłucia możliwe jest wystąpienie uczucia dyskomfortu. Można je jednak wyeliminować poprzez zastosowanie miejscowego znieczulenia, lub zastosować preparat kwasu hialuronowego wzbogacony o lidokainę, czyli środek znieczulający.

Zdolność wiązania wody i elastyczność kwasu sprawia, że bardzo szybko i sprawnie zapełnia jego niedobory w odpowiednich miejscach. Efekt widoczny jest bezpośrednio po zabiegu. Pacjent nie musi przechodzić żadnego okresu rekonwalescencyjnego i od razu po powrocie do domu może zająć się codziennymi sprawami. Zmiany w wyglądzie dokonywane są naturalnie, nie występuje tzw. „efekt maski”.

Mimo, że rezultaty widoczne są natychmiast, to nie są permanentne. Trwałość zależy od indywidualnych właściwości skórnych, wieku oraz stylu życia. Zazwyczaj zabieg powtarza się co 6-12 miesięcy.

Przeciwwskazania

  • ciąża
  • karmienie piersią
  • stany zapalne skóry
  • choroba nowotworowa
  • skłonności do blizn skórnych
  • choroby autoimmunoligiczne
  • uczulenie na kwas hialuronowy

Mimo, iż z reguły nie występują żadne niepożądane, nieestetyczne zmiany skórne, to może się przydarzyć, że bezpośrednio po zabiegu widoczne będą:

  • zaczerwienienie
  • lekki obrzęk w miejscu wstrzyknięcia
  • niewielki ból w miejscu wstrzyknięcia

Wszystkie negatywne objawy trwają maksymalnie 3 dni.

Skuteczność i bezpieczeństwo

Kwas hialuronowy oczywiście największy rozgłos zyskał dzięki zabiegom upiększającym, ale jest dzisiaj stosowany w wielu innych dziedzinach medycyny. Podają go specjaliści przy leczeniu stawów, ginekolodzy do przyspieszania gojenia po cesarskich cięciach, okuliści dla pacjentów z soczewkami. Bezpieczeństwo stosowania jest potwierdzone klinicznie. Lekarze nie boją się po niego sięgać nawet w przypadku szczególnie wrażliwych organów. Jeżeli ktoś zatem chce poprawić nieco swoją urodę, kwas hialuronowy daje duże szanse powodzenia, przy minimalnym ryzyku.

Dorota Kozicka

View Comments

  • Ale ja nie chcę sobie nic wstrzykiwać, aż tak źle to ze mną nie jest, z resztą strasznie boję się igieł. Wystarczy mi jakiś krem o długim działaniu, chociaż te reklamujące się przeciwzmarszczkowo wyglądają strasznie drogo, widać taka moda :/

Share
Published by
Dorota Kozicka

Recent Posts

Zmarszczki marionetki – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Zmarszczki marionetki są częstą i naturalną oznaką starzenia, która pojawia się wokół ust i podbródka.…

3 lata ago

Kurze łapki – Jak zapobiegać i leczyć

Oczy odgrywają ważną rolę w prawie każdym wyrazie twarzy używanym do komunikacji. Nadmierne używanie mięśni…

4 lata ago

Masaż twarzy – Techniki i efekty

Zabieg masażu twarzy z pewnością każdemu może pomóc zrelaksować się po bardzo pracowitym tygodniu. Masaż…

4 lata ago

Zmarszczki palacza – Czym są i jak leczyć

Zmarszczki palacza to pionowe linie od górnych części ust do nosa. Również osoby niepalące mogą…

4 lata ago

Dieta przeciwzmarszczkowa dla pięknej skóry

Dieta przeciwzmarszczkowa to nic innego jak zapewnienie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które będą chronić skórę…

5 lat ago

Wypełnienie doliny łez – Na czym polega?

Obszar pod oczami jest powszechnie występującym problemem pielęgnacyjnym. Widoczne zmiany w tym obszarze są często…

5 lat ago