Categories: Zabiegi kosmetyczne

Lwia zmarszczka – Jak zapobiegać i likwidować

Lwia zmarszczka jest wypadkową genów i złych nawyków

Lwia zmarszczka to typowa zmiana na skórze twarzy, która powstaje w wyniku spięcia mięśni pod skórą. Dla większości nie kojarzy się dobrze, bowiem nadaje bardziej poważnego, a czasem srogiego wyglądu. Pasek na środku czoła, zwany potocznie zmarszczką lwa, ma tendencję do twardnienia z czasem. Warto zatem mu przeciwdziałać, a czasem postarać się o złagodzenie wyglądu.

Są zmarszczki, które sprawiają, że jesteśmy bardziej seksowni. Z kolei inne stanowią raczej znaki czasu na naszej twarzy, wypisując surowe spojrzenie, czy uwidaczniają zmęczenie. Pośród nich często zwracamy uwagę na trzy pionowe zmarszczki, zwane lwimi, zmarszczki które oddzielają nasze brwi.

Czym jest lwa zmarszczka?

Pionowe zmarszczki między brwiami znajdują się w obszarze zwanym glabella. Te zmarszczki powstają w wyniku skurczu trzech mięśni zwanych prokuratorem i fałdarką. Są to bardzo małe, ale niezwykle potężne mięśnie. Ta moc różni się w zależności od pacjenta, którego zmarszczki ekspresji mogą pojawić się w niektórych przypadkach dość wcześnie. Lwia zmarszczka to po prostu efekt skurczu tych mięśni, objawiających się pomarszczeniem skóry, a nawet stwardnieniem tego miejsca.

Przyczyny powstania zmarszczki lwa

Według wielu specjalistów chirurgii twarzy nie warto czekać, aż zmarszczki ustabilizują się dzięki zabiegom, które bardziej skutecznie wpływają na przyczynę niż na konsekwencje wstrzyknięć toksyny botulinowej. Przyczyną tych zmarszczek jest skurcz mięśni. Więc jeśli sparaliżujesz mięsień, lwia zmarszczka powinna się istotnie wygładzić. Pojęcie „czasu estetycznego” ma sens, gdy leczenie nie usuwa zmarszczki ani jej nie leczy, ale zapobiega jej istnieniu.

Ten temat jest dość kontrowersyjny, ponieważ coraz więcej ludzi na świecie chce taktować te zmarszczki już w dość młodym wieku. Ale jasne jest również, że brak kroków skutkować będzie nieodwracalnymi zmianami. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że im dłużej skóra będzie poddana skurczowi mięśni, tym większe ryzyko pozostawienia jej załamań.

Eliminacja lwiej zmarszczki dzięki botoksowi

Tego rodzaju zabieg trzeba traktować jako leczenie, obowiązkowo wykonywane u lekarza (chirurdzy twarzy, chirurdzy estetyczni, okuliści, laryngolodzy i dermatolodzy).

Podczas konsultacji lekarz wstrzykuje botoks za pomocą strzykawki. Toksyna pojawia się w miejscu, w którym nerw dociera do mięśnia i powoduje skurcz mięśni. Działanie toksyny jest jednak ograniczone w czasie.

Tego rodzaju leczenie stosuje się już od wielu lat i jego metoda znacznie ewoluowała. Wiemy np. dzisiaj, że lepiej jest go wykonywać powierzchniowo, pokrywając obszar małymi ilościami niż punktowo wstrzykiwać duże dawki.

Co to jest toksyna botulinowa?

U źródeł swojego odkrycia ponad trzydzieści lat temu toksyna botulinowa była stosowana w leczeniu chorób neurologicznych. Wywołuje bowiem osłabienie hiperaktywnych wstrzykniętych mięśni, nie wpływając na ich normalne funkcjonowanie.

Botoks jest znany od późnych lat 70. XX wieku i był początkowo stosowany do celów terapeutycznych w okulistyce i neurologii w dawkach dziesięciokrotnie wyższych niż te stosowane w medycynie estetycznej. Pacjenci z poważnymi chorobami leczonymi toksyną botulinową przez 30 lat nie ujawnili żadnej jej toksyczności, a zaobserwowane wypadki są bardzo rzadkie.

Lwia marszczka a kwas hialuronowy

Leczenie polega na działaniu na samą zmarszczkę poprzez wypełnienie kwasem hialuronowym. Śródskórne zastrzyki z kwasu hialuronowego muszą pozostać powierzchowne, powodując po prostu podniesienie i wypełnienie zmarszczki. Ze względu na złożoność działania mięśni zastrzyk kwasu hialuronowego jest jednak przez niektórych specjalistów odradzany, zawłaszcza gdy się go nadużywa.

Podczas wypełniania zmarszczki lwa stosuje się wstrzyknięcie w obszar, który jest bardzo unaczyniony, dlatego istnieje spore ryzyko martwicy. Ponadto, w tej strefie istnieją połączenia z centralną tętnicą siatkówki, której uszkodzenie może prowadzić nawet ślepoty. Zanotowano już niestety tego rodzaju wypadki.

Zastosowanie toksyny botulinowej

Lwia zmarszczka może być wygładzona podczas zabiegu u lekarza, który trwa około 15 minut. Należy jednak poinformować lekarza o ewentualnym przyjmowaniu leków przeciwzakrzepowych lub zaburzeniach nerwowo-mięśniowych.

Dorota Kozicka

Recent Posts

Zmarszczki marionetki – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Zmarszczki marionetki są częstą i naturalną oznaką starzenia, która pojawia się wokół ust i podbródka.…

2 lata ago

Kurze łapki – Jak zapobiegać i leczyć

Oczy odgrywają ważną rolę w prawie każdym wyrazie twarzy używanym do komunikacji. Nadmierne używanie mięśni…

3 lata ago

Masaż twarzy – Techniki i efekty

Zabieg masażu twarzy z pewnością każdemu może pomóc zrelaksować się po bardzo pracowitym tygodniu. Masaż…

3 lata ago

Zmarszczki palacza – Czym są i jak leczyć

Zmarszczki palacza to pionowe linie od górnych części ust do nosa. Również osoby niepalące mogą…

3 lata ago

Dieta przeciwzmarszczkowa dla pięknej skóry

Dieta przeciwzmarszczkowa to nic innego jak zapewnienie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które będą chronić skórę…

4 lata ago

Wypełnienie doliny łez – Na czym polega?

Obszar pod oczami jest powszechnie występującym problemem pielęgnacyjnym. Widoczne zmiany w tym obszarze są często…

4 lata ago