W ostatnich latach zauważa się zdecydowany wzrost świadomości dbania o własne ciało. Ludzie chcą wyglądać atrakcyjnie i zdrowo. Staramy się przestrzegać diet, uprawiać sporty i pielęgnować ciało. Rośnie popularność zabiegów medycyny estetycznej, a wśród nich szczególnie mezoterapii – zastrzyku młodości.
Niechirurgiczna metoda na długotrwały efekt wygładzenia zmarszczek.
W medycynie estetycznej mezoterapia zadebiutowała w latach 70-tych. Do tego momentu miała wiele zastosowań: leczyła choroby skórne, schorzenia układu oddechowego, a nawet bóle migrenowe. Stosowano ją w przypadkach wypadania włosów oraz jako środek zapobiegający cellulitowi.
Dzisiaj mezoterapia to zabieg, polegający na wstrzyknięciu specjalnej mieszanki starannie dobranych składników (tzw. koktajlu) w miejsca zmian chorobowych, lub po prostu z defektami dermatologicznymi. Mieszanka składa się zazwyczaj z 3 lub 4 składników. Dzięki niewielkim stężeniom i minimalnym dawkom (precyzyjne iniekcje pozwalają wprowadzać substancje dokładnie tam, gdzie mają oddziaływać) osiąga się widoczne rezultaty. Mezoterapię z powodzeniem stosuje się na twarzy, dekolcie, szyi, brzuchu, pośladkach, udach oraz na owłosionej skórze głowy.
Dzięki mezoterapii, lekarz jest w stanie wprowadzić do organizmu rozmaite substancje, które nie mogłyby przeniknąć do wnętrza skóry z kosmetyków, ze względu na barierę naskórkową. Ponadto zabieg pozwala na wprowadzenie tych substancji w ilościach, których żaden kosmetyk nie może zaoferować. Nakłuwanie naskórka mikroskopijną igłą pobudza w skórze procesy regeneracyjne. Fibroblasty zostają pobudzone i produkują większe ilości kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra odmładza się, a procesy starzenia zostają zatrzymane.
Zabieg mezoterapii wykonywany jest przez lekarza, który wykorzystuje specjalnie dobraną igłę oraz strzykawkę. Mieszkanki substancji leczniczych są wcześniej dobierane, aby dokładnie odpowiadały potrzebom pacjenta. Igły wykorzystywane do zabiegu są wyjątkowo cienkie, ich średnice są mniejsze niż 0,5 mm, więc nie są bolesne. Wyczuwalny jest jedynie pewien dyskomfort, który można dodatkowo złagodzić kremem znieczulającym. Po wstrzyknięciu mieszanki wykonywany jest masaż twarzy, który pozwala na jeszcze dokładniejsze rozprowadzenie substancji w głąb skóry. Po zabiegu widoczne są niewielkie ślady po nakłuciach. W zależności od użytych składników, będą one widoczne od kilku godzin do 3 dni.
Najważniejszym składnikiem koktajli do mezoterapii jest kwas hialuronowy. Jest to związek, który występuje naturalnie w naszej skórze. Odpowiada głównie za wiązanie wody. Z biegiem czasu jego produkcja zmniejsza się, co prowadzi do wysuszenia i pojawiania się zmarszczek. Dostarczenie kwasu hialuronowego pozwala na ponowne nawilżenie i zwiększenie elastyczności skóry, dzięki czemu zmarszczki ulegają spłyceniu. Pozostałe substancje dobiera się indywidualnie, w zależności od potrzeb. Popularne są witaminy A, C, E oraz czynne substancje (wyciągi z zielonej herbaty, alg).
Dodatkowym atutem mezoterapii jest sama skuteczność wprowadzanych substancji. W przypadku witamin osiąga się wynik nawet 100% przewidzianej aktywności. Dzieję się tak dlatego, że są one podawane bezpośrednio do skóry i nie ulegają po drodze utlenieniu. Dzięki ich dużym ilościom produkcja kolagenu wraca do optymalnego poziomu.
Mezoterapia poprawia mikrokrążenie i metabolizm komórek tłuszczowych. Zapewnia widoczny efekt rewitalizacyjny, który przekłada się na lepsze samopoczucie pacjentów.
Zabieg przeznaczony jest głównie dla osób, które zaobserwowały już pierwsze oznaki starzenia się skóry, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, by osoby dojrzalsze z niego nie skorzystały. Mezoterapia to najlepsze rozwiązanie, gdy chce się w małoinwazyjny i bezpieczny sposób poprawić kondycję skóry, nadać jej młodzieńczą jędrność, czy wyeliminować drobne zmarszczki. Zabieg stosuje się zarówno w określonych miejscach, na przykład na policzkach, jak i na większych obszarach: całej twarzy, dekolcie, udach i innych.
Jeżeli pacjent nie ma problemu z wyżej wymienionymi przeciwwskazaniami, to zabieg jest w pełni bezpieczny. Zalet mezoterapii jest całe mnóstwo. Po pierwsze jest to metoda niechirurgiczna, przez co mało inwazyjna. Efekty widoczne są natychmiast. Skóra staje się jędrna i elastyczna, następuje jej rozświetlenie. Ponadto stosowane mieszanki pomagają spalać tłuszcz oraz przyspieszają krążenie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że efekt mezoterapii nie jest permanentny, a liczba i częstotliwość zabiegów zależy od właściwości skórnych pacjenta i jego oczekiwań. Najlepsze rezultaty osiąga się serią kilku zabiegów co kilka dni na początku, a potem, dla podtrzymania efektu powtarzać zabieg co 1-2 miesiące.
Mezoterapia stosowana jest:
Zmarszczki marionetki są częstą i naturalną oznaką starzenia, która pojawia się wokół ust i podbródka.…
Oczy odgrywają ważną rolę w prawie każdym wyrazie twarzy używanym do komunikacji. Nadmierne używanie mięśni…
Zabieg masażu twarzy z pewnością każdemu może pomóc zrelaksować się po bardzo pracowitym tygodniu. Masaż…
Zmarszczki palacza to pionowe linie od górnych części ust do nosa. Również osoby niepalące mogą…
Dieta przeciwzmarszczkowa to nic innego jak zapewnienie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które będą chronić skórę…
Obszar pod oczami jest powszechnie występującym problemem pielęgnacyjnym. Widoczne zmiany w tym obszarze są często…