Składniki kosmetyczne

Retinol – Właściwości i zastosowania

Retinol to jeden z głównych składników produktów przeciwzmarszczkowych

Istnieje wiele dostępnych produktów i różnorodne składniki stosowane w liniach do pielęgnacji skóry, które pomagają poprawić zdrowie skóry lub zmniejszyć widoczność wyprysków trądzikowych lub drobnych linii i zmarszczek. Jeśli szukasz sposobów na poprawę zdrowia i wyglądu skóry, prawdopodobnie zapoznałeś się z różnymi dostępnymi produktami i natknąłeś się na często używane składniki. Jednym ze składników powszechnie stosowanych w produktach do pielęgnacji skóry jest retinol. Ale czym w zasadzie jest retinol?

Jeśli zadałeś sobie pytanie: „Co robi retinol?”, Nie jesteś sam. Istnieje wiele korzyści związanych z retinolem, o których należy pamiętać. Aby dokonać najlepszego wyboru dla Twojej skóry, ważne jest, aby zrozumieć, jakie składniki są w produktach do pielęgnacji skóry, a także w jaki sposób przyniosą korzyści Twojej skórze przy dalszym stosowaniu. Jeśli chcesz poprawić zdrowie swojej skóry, pierwszym miejscem do odkrycia jest schemat pielęgnacji skóry. Aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję o tym, jakie produkty powinieneś stosować na skórze, warto skorzystać z cennych wskazówek, które wskażą czym jest retinol, jakie są najlepsze korzyści z jego działania dla skóry oraz dodatkowe efekty, które pomogą poprawić wygląd Twojej skóry.

Retinol jest powszechnie stosowanym składnikiem leczniczym, ale wiele osób wciąż nie wie dokładnie, czym jest. Czy to może być związek chemiczny? Czy to naturalne? Zanim zbadamy kluczowe zalety retinolu przeciwdziałające starzeniu, ważne jest, aby zrozumieć, czym tak naprawdę jest retinol. Na poziomie podstawowym retinol jest formą witaminy A. Po umieszczeniu na powierzchni skóry przekształca się w kwas retinowy. Ten składnik jest dostępny w szerokiej gamie produktów dostępnych bez recepty. Patrząc na różne produkty zawierające retinol, możesz również spotkać się z terminem retinoidy. Aby zrozumieć, jaką postać i moc kwasu retinowego znajdują się w produkcie, którego używasz, i związaną z nim moc, musisz zrozumieć różnicę między retinolem i retinoidami.

Różnica między retinolem a retinoidami

Jednym z niuansów, który może być mylący, gdy patrzy się na produkty do pielęgnacji skóry, jest różnica między retinolem a retinoidami. Czy to to samo? Czy oni są różni? W rzeczywistości retinol i jego markowe produkcje, takie jak Retin-A, należą do rodziny leków znanych jako retinoidy. Ta grupa związków składa się z pochodnych witaminy A wytwarzanych przez człowieka, które przy zastosowaniu na skórę mają wiele zalet, w tym pomagają zminimalizować pojawianie się zmarszczek i innych oznak starzenia.

Na poziomie biochemicznym retinoidy i retinol robią dokładnie to samo, ponieważ oba są kwasami retinowymi. Podstawowa różnica polega na tym, że produkty bez recepty zawierają formę retinolu w postaci estrowej, co oznacza, że ​​są to pochodne witaminy A. Przykłady postaci estrów retinolu obejmują palmitynian retinylu, octan retinylu, linoleinian retinylu, aby wymienić tylko kilka. Kiedy te formy retinolu są umieszczane na powierzchni skóry, muszą zostać przekształcone w kwas retinowy przez skórę, aby skóra mogła go wykorzystać. Siła retinolu zależy od liczby konwersji, jaką ma postać estrowa retinolu, aby dostać się do postaci kwasu retinowego. Im więcej konwersji retinolu potrzebuje do przetworzenia w kwas retinowy, z którego może korzystać skóra, tym słabsze. Retinoidy na receptę, takie jak Retin-A lub tretynoina, mają znacznie wyższe stężenie kwasu retinowego niż dostępne bez recepty produkty retinolowe.

Podstawową różnicą między retinolem a retinoidami na receptę jest ich siła działania i ilość kwasu retinowego, który zawierają. Przy dalszym stosowaniu któregokolwiek z produktów wiele osób widzi poprawę kondycji i wyglądu skóry, chociaż istnieje początkowy okres dostosowawczy, w którym skóra musi zacząć tolerować działanie retinolu i / lub produktów retinoidowych. Mając to na uwadze, możliwe jest teraz zbadanie pięciu kluczowych zalet retinolu. chociaż istnieje okres wstępnej korekty, w którym skóra musi stać się tolerancyjna na działanie retinolu lub produktów retinoidowych. Warto zatem poznać pięć kluczowych zalet retinolu. chociaż istnieje okres dostosowawczy.

Najważniejsze zalety Retinolu

Retinol jest kluczowym składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry, takich jak kremy przeciwzmarszczkowe, ze względu na znaczące korzyści, jakie zapewnia skórze. Retinol jest przydatny dla wielu osób, które chcą włączyć się do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych w celu poprawy wyglądu skóry i ogólnego jej zdrowia. Poniżej znajdują się najważniejsze zalety stosowania retinolu w ramach codziennej pielęgnacji skóry.

Z wiekiem nasza skóra traci część swojej naturalnej objętości, co przyczynia się do rozwoju zmarszczek na twarzy. Ten spadek objętości i jędrności zwykle zaczyna się od wczesnych lat 30, więc im wcześniej zaczniesz stosować produkty z retinolem, tym bardziej będą one skuteczne. Na szczęście miejscowe stosowanie retinolu pomaga zwalczyć zmarszczki, zwiększając zdolność skóry do zatrzymywania nawilżenia. Gdy twoja skóra staje się bardziej nawilżona, twoja twarz stanie się pełniejsza, a skóra wygładzona.

Złuszcza skórę

Retinol może również pomóc złuszczać skórę, odblokowując pory i usuwając martwe komórki z jej powierzchni. Dzięki wyraźnym porom inne produkty mogą wnikać głębiej w skórę, dzięki czemu są bardziej skuteczne.

Złuszczanie może również pomóc zmniejszyć zmarszczki poprzez usuwanie zewnętrznej warstwy skóry, pozostawiając świeższy i młodszy jej wygląd. Odsłonięcie tych nowych warstw skóry pomaga również uwydatnić cerę i zminimalizować widoczność blizn po trądziku.

Pomaga zmiękczyć plamy starcze i wyrównuje koloryt skóry

Retinol nie tylko może pomóc zmniejszyć widoczność blizn potrądzikowych, ale może również pomóc w widocznym blaknięcia plam starczych podczas wyrównania odcieni skóry i poprawienia kondycji cery. Eksperci często wskazują, że łagodne przebarwienia mogą przestać być zauważalne po trzech do sześciu miesiącach regularnego stosowania, podczas gdy cięższe przypadki mogą wymagać nawet dwunastu miesięcy stosowania, zanim zobaczy się znaczące efekty.

Wskazówki dotyczące korzystania z produktów z Retinolem

Jak pokazują powyższe zalety, retinol jest jednym z najlepszych składników przeciwstarzeniowych, które można zintegrować z codzienną rutyną dbania o skórę twarzy. Jednak zanim to zrobisz, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z kilku kluczowych wskazówek dotyczących stosowania retinolowych produktów przeciwstarzeniowych. Należy aby upewnić się, że są one tak skuteczne, jak to możliwe, a Twoja skóra odczuwa minimalne podrażnienia. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, o których należy pamiętać podczas korzystania z produktów retinolowych.

● Używaj produktów z retinolem tylko w nocy

Ponieważ produkty z retinolem powodują, że skóra usuwa martwe komórki naskórka i zastępuje je nowymi, skóra może być bardziej wrażliwa na światło słoneczne. Aby zapobiec skutkom ubocznym nadwrażliwości na światło, należy stosować produkty z retinolem tylko w nocy. Jeśli musisz stosować retinol rano, nałóż na niego krem ​​przeciwsłoneczny, chociaż takie postępowanie powinno już być częścią codziennej rutyny!

● Przestrzegaj praktycznej zasady użytkowania

Możesz się zastanawiać, jak często powinieneś używać produktów retinolu, aby były skuteczne. Postępuj zgodnie z poniższymi wytycznymi i dostosuj odpowiednio do swojej kategorii wiekowej.
Jeśli masz około 20 lat, używaj retinolu dwa razy w tygodniu.
Jeśli masz około 30 lat, użyj retinolu trzy razy w tygodniu.
Jeśli masz około 40 lat, używaj retinolu cztery razy w tygodniu.
Niezależnie od wieku retinol może być niezwykle korzystnym dodatkiem do codziennej pielęgnacji skóry.

● Pozwól skórze się dostosować

Niektóre skóry są bardziej wrażliwe na retinol niż inne, powodując zaczerwienienie i inne widoczne oznaki podrażnienia. Pamiętaj, aby powoli zwiększać dawki produktów retinolowych, aby Twoja skóra mogła przyzwyczaić się do ich obecności. Jeśli Twoim celem jest w końcu stosowanie produktu retinolowego 3 lub 4 razy w tygodniu, zacznij od użycia 1 lub 2 razy w tygodniu przed zwiększeniem częstotliwości. To zminimalizuje wszelkie skutki uboczne i podrażnienia.

Dorota Kozicka

Share
Published by
Dorota Kozicka

Recent Posts

Zmarszczki marionetki – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Zmarszczki marionetki są częstą i naturalną oznaką starzenia, która pojawia się wokół ust i podbródka.…

2 lata ago

Kurze łapki – Jak zapobiegać i leczyć

Oczy odgrywają ważną rolę w prawie każdym wyrazie twarzy używanym do komunikacji. Nadmierne używanie mięśni…

3 lata ago

Masaż twarzy – Techniki i efekty

Zabieg masażu twarzy z pewnością każdemu może pomóc zrelaksować się po bardzo pracowitym tygodniu. Masaż…

3 lata ago

Zmarszczki palacza – Czym są i jak leczyć

Zmarszczki palacza to pionowe linie od górnych części ust do nosa. Również osoby niepalące mogą…

3 lata ago

Dieta przeciwzmarszczkowa dla pięknej skóry

Dieta przeciwzmarszczkowa to nic innego jak zapewnienie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które będą chronić skórę…

4 lata ago

Wypełnienie doliny łez – Na czym polega?

Obszar pod oczami jest powszechnie występującym problemem pielęgnacyjnym. Widoczne zmiany w tym obszarze są często…

4 lata ago