Aby skutecznie walczyć z wrogiem, trzeba go najpierw dobrze poznać. Nie inaczej jest w przypadku zmarszczek. Dzielą się one na kilka podstawowych typów i inne procesy zachodzące w naszym ciele odpowiadają za ich powstawanie.
Jak sama nazwa wskazuje, pojawiają się one pod wpływem działania mimiki twarzy, a konkretnie mięśni mimicznych. Tworzą się prostopadle do kierunku pracy mięśnia. Skurcze z czasem powodują zaburzenia w mechanice pracy fibroplastów, odpowiadających za produkcję włókien kolagenowych i elastyny. Są to zazwyczaj pierwsze zmarszczki, z jakimi mamy do czynienia. Pojawiają się głównie w miejscach, w których twarz wykonuje najintensywniejsze ruchy mimiczne: okolice oczu, czoła, brody i ust. Są one trudne do zwalczenia, tak jak trudno się pozbyć naszych nawyków, utrwalanych przez całe życie. Do najczęstszych „gatunków” tych zmarszczek należą tzw. kurza łapka (okolice oczu) oraz lwia zmarszczka (przerwa między brwiami). Mogą się one pojawić u osób w wieku nawet 25 lat.
Tak nazywa się zmarszczki, które są efektem nieodpowiedniego ułożenia skóry twarzy, gdy leżymy na poduszce. Przyjmują postać coraz bardziej zaznaczających się odcisków pojawiających się tam, gdzie twarz dotyka poduszki. Aby je zwalczyć, można próbować spać w pozucji prostej na plecach i starać się nie dotykać twarzą poduszki. Niestety jest to bardzo trudne, ponieważ we śnie nie kontrolujemy swoich ruchów.
Dotykają one głównie osób, które mają wysuszoną skórę twarzy, zawierającą niewielkie ilości NMF (naturalnego czynnika nawilżającego). Zmarszczki te nazywane są również papierkowymi lub poletkowymi. Mogą się pojawić bardzo wcześnie, nawet przed osiągnięciem wieku 25 lat. Gdy nie są one zbyt głębokie i nie dokonały jeszcze większych zmian w strukturze skóry, łatwo można je wyeliminować stosując kosmetyki nawilżające. Regularne nawilżanie to najlepszy sposób zapobiegania tym zmarszczkom.
Pojawiają się w wyniku zmian w strukturze skóry, czyli utraty sprężystości i elastyczności. Siła grawitacji ciągnie skórę w dół, co powoduje jej obwisły wygląd. Zmniejszone napięcie skóry twarzy powoduje pojawianie się bruzd nosowo-wargowych, wiotczeje podbródek, opadają policzki. Niestety z grawitacją wygrać się nie da, lecz można skutecznie opóźniać jej negatywny wpływ. Najlepsze w tym przypadku są zabiegi ujędrniające i napinające skórę twarzy.
Są one spowodowane negatywnym działaniem promieniowania słonecznego i pojawiają się po nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Włókna elastynowe zostają uszkodzone i zaczynają się nieprawidłowo rozrastać. Prowadzi to do pojawienia się pogrubień w miejscach najdłużej odkrytych. Zapobiegać im można poprzez stosowanie kosmetyków zawierających filtry przeciw promieniowaniu UV.
Są one wynikiem utrwalania się zmarszczek sennych i mimicznych. Pojawiają się w późniejszym wieku i są wynikiem ogólnego zmniejszenia dermoplastyczności skóry. Włókna kolagenowe i elastyny już nie działają tak, jak trzeba, przez co pogarsza się naprężenie skóry i tworzą się załamania. Gdy skóra jest zbyt mało nawilżona, zmarszczki statyczne są zauważalne nawet gdy skóra nie będzie się ruszać. W tym przypadku kremy nie pomogą, najlepszą metodą walki z tym rodzajem zmarszczek jest wypełnienie kwasem hialuronowym.
Te zmarszczki reprezentują wszystko to, co dzieje się pod skórą. Zbyt mała ilość elastyny i kolagenu, zanikanie kości szczękowej, zanikanie podskórnej tkanki tłuszczowej. Wszystko to razem wzięte powoduje zapadanie się skóry. Jest to szczególnie widoczne w okolicach czerwieni wargowej i oczu. Najlepsze rezultaty w zwalczaniu tego typu zmarszczek dają zabiegi pielęgnacyjne, ale warto również zadbać o profilaktykę – odpowiednia dieta i inne preparaty anti-aging.
30 lat – nadmiar skóry w powiekach górnych (czasami również opadanie powiek), kurze łapki
40 lat – fałdy nosowo-wargowe, zmarszczki okrężne na szyi, poprzeczne zmarszczki czoła, zmarszczki marsowe (między brwiami)
50 lat – widoczna staje się linia żuchwy, zmarszczki na szyi, opadanie bocznych części policzków i końca nosa
60-80 lat – zanik tkanki podskórnej, który powoduje wiotczenie i wyraźne zmarszczki, zmarszczki palacza (nad górną wargą), redukcja tkanki tłuszczowej, dalsze zapadanie policzków
Zmarszczki marionetki są częstą i naturalną oznaką starzenia, która pojawia się wokół ust i podbródka.…
Oczy odgrywają ważną rolę w prawie każdym wyrazie twarzy używanym do komunikacji. Nadmierne używanie mięśni…
Zabieg masażu twarzy z pewnością każdemu może pomóc zrelaksować się po bardzo pracowitym tygodniu. Masaż…
Zmarszczki palacza to pionowe linie od górnych części ust do nosa. Również osoby niepalące mogą…
Dieta przeciwzmarszczkowa to nic innego jak zapewnienie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które będą chronić skórę…
Obszar pod oczami jest powszechnie występującym problemem pielęgnacyjnym. Widoczne zmiany w tym obszarze są często…