Zmarszczki to dla wielu osób wróg numer jeden, gdyż są jawną oznaką starzenia się. Badania wykazują, że wcale nie chodzi o względy czysto estetyczne, lecz przede wszystkim psychiczne. Są powodem do niższej samooceny, ograniczeń życia towarzyskiego, czy uczucia apatii. Najszybciej pojawiają się zmarszczki mimiczne. Nie można z nimi całkowicie wygrać, ale skutecznie opóźnić już jak najbardziej.
Zmarszczki powstają w wyniku utraty sprężystości i jędrności przez naszą skórę. Zmarszczki mimiczne dodatkowo powodowane są poprzez najzwyklejsze ruchy twarzy: uśmiechanie się, ruch brwi, mrużenie oczu i inne. Średnio nasza twarz wykonuje około 15 000 tego typu ruchów. Dlatego właśnie pojawiają się najwcześniej, czasami jeszcze w bardzo młodym wieku. Tendencje do powstawania zmarszczek mimicznych są dziedziczne. Niektórzy są na nie bardziej podatki, inni mniej.
Przyczyny powstania zmarszczek
Zmarszczki mimiczne wcale jednak nie muszą być skutkiem grymasów lub starzenia się skóry, szczególnie w przypadkach, gdy pojawiają się u młodej osoby. Jeżeli na przykład po obu stronach nosa pojawiają się symetryczne i głębokie bruzdy, to może to być oznaka złej pracy przewodu pokarmowego. W przypadku, gdy zaczną pojawiać się na policzku, winna może być trzustka. Niekiedy przyczyną powstawania zmarszczek twarzy jest zły zgryz. W tej sytuacji pomóc może aparat do prostowania zębów. Jeżeli nie uda mu się usunąć głębokich bruzd, to przynajmniej je spłyci. Metoda poprawy owalu twarzy i wygładzanie zmarszczek mimicznych za pomocą aparatu na zęby to ortolifting. Nie jest to oczywiście tak szybka metoda jak botoks czy kwas hialuronowy, lecz zapewnia znacznie dłuższy efekt.
Powstawanie zmarszczek mimicznych to całkowicie naturalny proces i z wiekiem są coraz bardziej widoczne. Najwcześniej mogą się ich spodziewać ludzie, którzy mają bogatą mimikę twarzy. Czasami są nazywane „zmarszczkami śmiechu”, bo osoby często się śmiejące, prędzej czy później zobaczą na twarzy ślady swoich nastrojów. Dotyczy to oczywiście tak samo tych, którzy często marszczą czoło lub mrużą oczy. Tych zmarszczek nie da się wyeliminować, tak samo jak trudno zapanować nad swoimi przyzwyczajeniami mimicznymi. Dzisiejsza medycyna zna jednak skuteczne sposoby, aby opóźnić ich pojawianie się i pogłębianie.
Metody walki ze zmarszczkami
Kolagen – Jest to jeden z podstawowych elementów naszej skóry i jest odpowiedzialny za utrzymanie jej w dobrym stanie. Tworzy pewną siatkę, stanowiącą podstawę skóry. Wraz z wiekiem produkcja kolagenu maleje, przez co skóra łatwiej się rozciąga i staje się wiotka, spada również jej poziom nawilżenia. Wszystko to razem powoduje, że skórze trudniej jest wciąż powracać do stanu sprzed wykonywania ruchu, innymi słowy marszczy się. Kosmetyki z naturalnym kolagenem zapobiegają temu procesowi. Zawarty w nich kolagen wnika w skórę i uzupełnia jego braki. Częste stosowanie tego typu preparatów pomaga zapobiegać powstawaniu nowych zmarszczek mimicznych oraz spłycić te istniejące.
Kwas hialuronowy – Jest to bardzo wartościowa substancja dla naszego ciała. Jej zadaniem jest łączenie włókien kolagenowych i elastylowych oraz wiązanie cząsteczek wody, dzięki czemu skóra pozostaje gładka. Jego produkcja również maleje z wiekiem. W kosmetykach kwas hialuronowy to najcenniejszy element nawilżający. Kremy i żele do twarzy, które go zawierają, pomagają ujędrnić i uelastycznić skórę. Dlatego jest on ceniony przez specjalistów zajmujących się usuwaniem zmarszczek i blizn.
Botoks – Inaczej toksyna botulinowa, wytwarzana z bakterii Clostridium botulinum. Ma ona za zadanie blokować połączenia nerwowo-mięśniowe w tkankach, dzięki czemu zapobiega rozluźnieniu mięśni. Jeżeli zadziałamy nią na mięśnie mimiczne to nastąpi wygładzenie skóry i zredukowanie zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu najlepiej sprawdza się w przypadku zmarszczek poziomych, czyli liniach na czole oraz tzw „kurzych łapek”, czyli zmarszczek pomiędzy brwiami.
Mezoterapia – Jest to zabieg, który wykonujemy w gabinecie medycyny estetycznej. Podczas jego przeprowadzania, wprowadza się do skóry aktywne substancje lecznicze: kwas hialuronowy, aminokwasy, witaminy, sole mineralne, krzemionkę i inne. Mezoterapia ma na celu nawilżenie skóry oraz nadanie jej młodzieńczego wyglądu. Dzieli się na igłową i bezigłową. Ta pierwsza polega na użyciu fal radiowych. Mezoterapia igłowa to zabieg inwazyjny, który niesie ze sobą pewne uczucie dyskomfortu i większe koszty. Za pomocą igły wprowadza się do skóry specjalnie sporządzone koktajle m. in. z wcześniej wymienionych substancji.
Laserowe usuwanie zmarszczek – Ta metoda polega na emisji mikrozwiązek światła laserowego do głębszych warstw skóry. Powodują one drobniutkie uszkodzenia w starych komórkach. W ten sposób „zachęca się” otaczające je zdrowe komórki do regeneracji. Następuje wzmożone rozmnażanie zdrowych komórek w głębszych warstwach skóry, co pomaga zlikwidować zmarszczki i bruzdy oraz poprawia elastyczność skóry. Przy tej metodzie nie trzeba martwić się procesem gojenia i rekonwalescencji, ponieważ nie uszkadza się zewnętrznej warstwy naskórka.
W przypadku mniejszych zmarszczek możemy również z powodzeniem stosować różne rodzaje peelingu.