Categories: Zabiegi kosmetyczne

Usuwanie zmarszczek laserem frakcyjnym

Zmarszczki na czole dają się usuwać laserem

Technologie laserowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia człowieka, nie inaczej jest w przypadku medycyny. Czasami nawet bywa tak, że lasery są stosowane jako jedyna metoda w leczeniu danego schorzenia. Już od jakiegoś czasu z powodzeniem są stosowane jako metoda walki ze zmarszczkami.Działanie lasera polega na emitowaniu wiązki światła i wzmacnianiu jej przez promieniowanie. Odpowiednio wzmocniony promień światła przechodzi przez skórę w odpowiednim miejscu. Parametry: moc, rodzaj wiązki, głębokość penetracji; można zmieniać w zależności od oczekiwań.

Wpływ lasera na skórę

Efekt wygładzonej skóry, osiągnięty dzięki technice laserowej, jest możliwy dzięki zdolnościom regeneracyjnym naszych tkanek. Laser ma za zadanie lekko uszkodzić skórę lub naskórek, co spowoduje stymulację procesów naprawczych. Następuje przebudowa włókien kolagenowych i elastynowych, co przekłada się na zdrowszy wygląd. Nazwa „laser frakcyjny” pochodzi z języka angielskiego, co oznacza „częściowy”. Chodzi o to, że laser nie wpływa na całą skórę, lecz na poszczególne jej elementy w danym obrębie, na przykład wyparowanie wody z jej komórek.

Są jeszcze lasery ablacyjne, które podczas zabiegów tworzą w naskórku i skórze (na określonej głębokości) sieć mikrootworów. Są to bardzo drobne urazy, a w ich bezpośrednim sąsiedztwie są zdrowe tkanki. Te uszkodzenia powodują pobudzenie skóry do regeneracji. Zwiększa się wówczas produkcja kolagenu oraz elastyny, co zdecydowanie poprawia jędrność i gęstość skóry. Można również przeprowadzić zabieg laserem nieablacyjnym. Wówczas naskórek nie ulega zniszczeniu, więc jest on mniej inwazyjny, lecz efekt nie jest tak widoczny, jak w przypadku lasera ablacyjnego, więc czynność trzeba powtarzać kilka razy.

Odmładzanie za pomocą lasera

Ludzka skóra starzeje się z wielu powodów: kontaktu z promieniami słonecznymi, dym papierosowy, czy też uwarunkowania genetyczne. Lasery frakcyjne pozwalają dostosować parametry zabiegu, aby w najwyższym stopniu pasowały do przyczyn zmarszczek. Zabiegi stosuje się na okolice oczu, czoła, ust, podbródka. Poza twarzą lasery pomagają odmłodnieć na dłoniach, dekolcie i szyi. Oprócz zmarszczek laser potrafi pomóc w przypadkach rozstępów, blizn po trądziku, przebarwień i plam, rozszerzonych porów.

Bezpieczeństwo

Natura zabiegu laserem frakcyjnym, która polega na dokonywaniu uszkodzeń, czasami wzbudza wątpliwości pacjentów. Badania jednak wykazały, że nie ma się czego obawiać. Przy zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe. Na koniec wizyty lekarz zaleci jeszcze odpowiednie kremy które mają działanie ochronne przed słońcem i bakteriami oraz zawierające retinol. Maksymalny efekt osiąga się około 2 miesięcy od zabiegu. Zmarszczki i blizny ulegają znacznej redukcji, wtedy tez znikają zaczerwienienia po zabiegu. Dzięki laserowi stary naskórek ulega usunięciu i tworzy się nowy, który jest znacznie bogatszy w zbawienny kolagen. Już jedna sesja pozwala osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty. Usuwanie zmarszczek laserem może być zatem bezpieczne i skuteczne.

Zabieg laserem frakcyjnym

Parametry lasera dobierane są na podstawie analizy kondycji skóry i elementów, które wymagają poprawy. Zabieg może być przeprowadzany u osób powyżej 25 roku życia. Jest to moment, w którym produkcja kolagenu zaczyna spadać, więc pojawiają się pierwsze oznaki starzenia się skóry. Zabieg przeprowadzany jest w celu odświeżenia i uzupełniania braków kolagenu. W przypadku starszych osób chodzi o stymulację jego produkcji. Starszym pacjentom ustawiane są silniejsze parametry i przeprowadzane są serie kilku zabiegów w odpowiednich odstępach.

Cały zabieg trwa z reguły do pół godziny. Najpierw nakładany jest krem, który miejscowo znieczuli skórę. Potem specjalista przesuwa po powierzchni skóry urządzenie ze specjalną głowicą emitującą wiązki lasera. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest podrażniona i zaczerwieniona. Zabiegowi nie towarzyszy ból, jednak odczuwalny jest pewien dyskomfort. Obrzęk znika po około 2 dobach, naskórek zaczyna się złuszczać po 5 dniach.

Mniejsze wymagania dotyczące wieku stawiane są pacjentom, którzy chcieliby skorzystać z lasera nieablacyjnego. W tym przypadku profilaktyczne zabiegi mogą być przeprowadzane już od 7 roku życia. Zapobieganie procesom starzenia wykonuje się od około 35 roku życia. Nie trzeba podejmować żadnych szczególnych przygotować do zabiegu, trzeba tylko unikać dłuższych kontaktów skóry ze słońcem w czasie 2 tygodnie do zabiegu.

Bezpośrednio po zabiegu skóra będzie wyraźnie zaczerwieniona, pojawi się również niewielka opuchlizna, w niektórych przypadkach dochodzi również do niewielkiego wzrostu temperatury. Opuchlizna utrzymuje się maksymalnie kilka dni, choć najczęściej znika po jednym dniu. W kilka dni po zabiegu skóra będzie czerwona i szorstka, lecz jest to dość łatwe do ukrycia dzięki makijażowi. Niewielki stopień inwazyjności tego zabiegu pozwala na kontynuowanie pracy już następnego dnia. Usuwanie zmarszczek laserem można powtórzyć dość szybko.

Efekt zabiegu laserem frakcyjnym (zwłaszcza ablacyjnym) jest podobny do liftingu, lecz jest znacznie skuteczniejszy. Pobudzają się bowiem naturalne procesy, których zadaniem jest odnowa struktur wewnętrznych skóry. Lasery pozwalają na osiągnięcie rezultatu wyraźnie odmłodzonej i odświeżonej twarzy bez konieczności ingerowania w nią skalpelem lub stosowania środków chemicznych.

Cena zabiegu laserem frakcyjnym

Zabiegi przy użyciu lasera frakcyjnego są łatwo dostępne w wielu klinikach w Polsce i zagranicą. Rozbieżność cenowa jest bardzo duża, na przykład w Bratysławie zapłacimy od 150 do 700 euro, a w klinikach amerykańskich ceny są na poziomie 900-3000 dolarów. Za zabiegi w Polsce płacimy od kilkuset, do kilku tysięcy złotych, w zależności od obszaru, który chcemy poprawić.

Przykładowe ceny w jednej z polskich klinik, które w swojej ofercie mają usuwanie zmarszczek laserem:

  • nos: 500-800 zł,
  • policzki: 1500-2100 zł,
  • czoło: 1000 zł,
  • twarz: 2500-3000 zł,
  • szyja: 2000-2500 zł,
  • dekolt: 2000-2500 zł.
Dorota Kozicka

Recent Posts

Zmarszczki marionetki – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Zmarszczki marionetki są częstą i naturalną oznaką starzenia, która pojawia się wokół ust i podbródka.…

2 lata ago

Kurze łapki – Jak zapobiegać i leczyć

Oczy odgrywają ważną rolę w prawie każdym wyrazie twarzy używanym do komunikacji. Nadmierne używanie mięśni…

3 lata ago

Masaż twarzy – Techniki i efekty

Zabieg masażu twarzy z pewnością każdemu może pomóc zrelaksować się po bardzo pracowitym tygodniu. Masaż…

3 lata ago

Zmarszczki palacza – Czym są i jak leczyć

Zmarszczki palacza to pionowe linie od górnych części ust do nosa. Również osoby niepalące mogą…

3 lata ago

Dieta przeciwzmarszczkowa dla pięknej skóry

Dieta przeciwzmarszczkowa to nic innego jak zapewnienie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które będą chronić skórę…

4 lata ago

Wypełnienie doliny łez – Na czym polega?

Obszar pod oczami jest powszechnie występującym problemem pielęgnacyjnym. Widoczne zmiany w tym obszarze są często…

4 lata ago