Categories: Zabiegi kosmetyczne

Właściwości kolagenu

Kolagen to rodzaj białka pozwalającego na jędrny i młody wygląd

Nasze ciało niestety przez cały czas ulega destrukcyjnemu działaniu czasu. Starzeją się nam włosy, skóra, paznokcie, organy wewnętrzne. Z wiekiem musimy dłużej odpoczywać i brać mniejsze obciążenia. Kolagen może pomóc nam dłużej cieszyć się młodzieńczym wigorem i wyglądem.

Kolagen potrzebny jest niemal we wszystkich strukturach naszego ciała i jest najważniejszym białkiem w całej tkance łącznej. Jest rozciągliwy, więc nadaje się jako główny składnik naszych stawów. Jest tez niezbędny do pracy wielu narządów wewnętrznych. W estetycznego punktu widzenia jest on bardzo istotny ze względu na zapobieganie zmarszczkom. Kolagen jest też w dużym stopniu odpowiedzialny za widzenie i pracę oczu. Kolagen występuje w wielu postaciach, a jego charakterystyka zależy od miejsca, w którym występuje i roli, jaką ma spełniać.

Kolagen jest tym bardziej bardzo wartościowy dla naszego ciała. Ponieważ nie powstał on w żadnym laboratorium, po wielu latach nieudanych eksperymentów. Jest on całkowicie naturalny, powstaje w naszym ciele. Przejawia ogromną aktywność, dlatego tak trudno jest naukowcom stworzyć substancję, którą można by produkować syntetycznie, i która mogłaby kolagen zastąpić.

Zastosowania kolagenu

Medycyna już jakiś czas temu odkryła pozytywny wpływ kolagenu na nasz organizm. Jest szeroko wykorzystywany do produkcji kosmetyków, głównie do pielęgnacji skóry twarzy. Używa się go również podczas operacji plastycznych oraz przy leczeniu oparzeń.

Także branży spożywczej nie umknęły możliwości, jakie daje kolagen. Już od dawna używa się go jako osłonkę do kiełbas i innych wyrobów mięsnych. Odgrywa również istotną rolę podczas produkcji żelatyny. Dodawany do popularnych ostatnio tabletek-suplementów diety, ma korzystny wpływ na nasze zdrowie i wygląd. Widać to szczególnie na skórze, której pomaga walczyć ze zmarszczkami, a cerze zachować gładkość i witalność. Dzięki zażywaniu kolagenu możemy pozbyć się bólu stawów oraz mięśni. Utrzymuje w dobrej kondycji nasze paznokcie i włosy. Odgrywa również kluczową rolę przy procesie gojenia ran.

Zanikanie kolagenu

Niestety wraz z wiekiem nasz organizm coraz słabiej radzi sobie z produkcją kolagenu. Zaczyna ona zwalniać po ukończeniu 25 roku życia. Wówczas następuje spadek poziomu tej substancji w tempie 1,5% rocznie. Nietrudno policzyć, że w tej sytuacji 35-letni człowiek ma już o 15% kolagenu mniej, co w widoczny sposób przekłada się na jego wygląd. Organy wewnętrzne pracują nieco gorzej, jednak najbardziej widoczne zmiany zachodzą w skórze, która jest mniej jędrna. Zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. Dlatego warto jest uzupełniać poziom kolagenu.

Można to robić poprzez przyjmowanie tabletek, lub stosowanie kuracji kremami bogatymi w kolagen. Trzeba jednak pamiętać, że dla naszego ciała potrzebny jest taki preparat, który dostarczy nam najwyższej jakości kolagen. Poznamy go po certyfikatach, na przykład FDA albo EPA. Nie zaszkodzi również, jeśli krem będzie wzbogacony o inne dobroczynne substancje, taki jak aminokwasy.

Skąd bierze się kolagen?

W przemyśle farmaceutycznym kolagen pozyskuje się ze skóry ryb słodkowodnych. Jest on wówczas w pełni naturalny, co przekłada się na łatwą przyswajalność w naszym ciele. Stosowany jest w tabletkach z kolagenem oraz nutrikosmetykach. Ich stosowanie nie tylko pomaga utrzymać poziom kolagenu na właściwym poziomie, ale też pobudza nasze wewnętrzne mechanizmy do jego produkcji. Dzięki nim zatem możemy lepiej samodzielnie i naturalnie produkować kolagen. Jeżeli pomożemy naszemu organizmowi poprzez dostarczenie mu kolagenu, niezbędnych aminokwasów, witamin, minerałów, to wówczas sam doprowadzi się do równowagi, co spowoduje powrót do młodzieńczego, pięknego wyglądu i dobrego samopoczucia.

Kiedy powinno się sięgnąć po kolagen?

Dostarczenie kolagenu pomoże w zasadzie każdemu po 30 roku życia. Szczególnie powinny się tym zainteresować osoby, które nie odżywiają się zbyt zdrowo, swoje posiłki spożywają w pośpiechu, a ich menu zawiera dużo żywności przetworzonej.

Kolagen przyda się również osobom, które czują się zmęczone i potrzebują wytchnienia. Jego największą zaletą jest pozytywny wpływ na wygląd naszej skóry, więc poleca się go tym, którzy chcą zwalczyć oznaki starzenia się skóry. Pomoże też przy bólach stawów i mięśni.

Dorota Kozicka

Recent Posts

Zmarszczki marionetki – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Zmarszczki marionetki są częstą i naturalną oznaką starzenia, która pojawia się wokół ust i podbródka.…

2 lata ago

Kurze łapki – Jak zapobiegać i leczyć

Oczy odgrywają ważną rolę w prawie każdym wyrazie twarzy używanym do komunikacji. Nadmierne używanie mięśni…

3 lata ago

Masaż twarzy – Techniki i efekty

Zabieg masażu twarzy z pewnością każdemu może pomóc zrelaksować się po bardzo pracowitym tygodniu. Masaż…

3 lata ago

Zmarszczki palacza – Czym są i jak leczyć

Zmarszczki palacza to pionowe linie od górnych części ust do nosa. Również osoby niepalące mogą…

3 lata ago

Dieta przeciwzmarszczkowa dla pięknej skóry

Dieta przeciwzmarszczkowa to nic innego jak zapewnienie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które będą chronić skórę…

4 lata ago

Wypełnienie doliny łez – Na czym polega?

Obszar pod oczami jest powszechnie występującym problemem pielęgnacyjnym. Widoczne zmiany w tym obszarze są często…

4 lata ago