Zabiegi kosmetyczne

Wypełnienie doliny łez – Na czym polega?

Zabiegi wypełniające na twarzy w okolicach doliny łez stały się w ostatnim czasie niezwykle popularne

Obszar pod oczami jest powszechnie występującym problemem pielęgnacyjnym. Widoczne zmiany w tym obszarze są często związane z wyglądaniem na zmęczoną. Doliny łez niechirurgicznie można leczyć wypełniaczami skórnymi, które pomagają wygładzić przejście między dolną powieką a policzkiem. Na czym zatem polega wypełnienie doliny łez? Warto zacząć od ogólnego opisu.

Czym jest dolina łez, wgłębienia pod oczami i worki pod oczami?

Problem o którym tutaj piszę znajduje się między dolną powieką a policzkami. W obszarze tym tworzy się wgłębienie na styku dolnej powieki z policzkiem. W wielu przypadkach doliny łez są uwarunkowane genetycznie, a nie wynikają ze starzenia się i często pojawiają się we wczesnych latach młodości. Skóra nie jest przywiązana do leżących poniżej mięśni. Tworzące się zmiany można poprawić, pociągając skórę na bok lub naciskając górny policzek. Tego rodzaju zabiegi tymczasowo wypełniają doliny łez, gdy skóra jest w ten sposób nieco podnoszona. Tworzące się zmiany często wiążą się z utratą objętości środkowych policzków, a tym samym podparciem okolic oczu.

Innym częstym problemem dolnych powiek są worki pod oczami. Pojawiają się one jako wybrzuszenia dolnej powieki i mogą być wypełnione tłuszczem lub płynem. Chociaż wcześniej uważano, że worki pod oczami były wynikiem zwiotczenia mięśni dolnej powieki, co pozwala na odstawanie tłuszczu, najczęściej występują one z powodu odpadnięcia tłuszczu w środkowej części policzka od dolnej powieki, powodując, że dolna powieka wygląda na wystającą w stosunku do reszty twarzy.

Łagodne przejście od oczu do policzków zostaje przerwane przez obecność worków pod oczami i dolin łez, a to może się przyczyniać do starszego i bardziej zmęczonego wyglądu. Wypełniacze skórne mogą pomóc w wygładzeniu przejścia między dolną powieką a policzkami i sprawić, że pojawienie się doliny łez lub worków pod oczami stanie się mniej widoczne. Najczęściej do wypełnienia doliny łez i policzka stosuje się od 1 do 2 ml wypełniaczy skórnych.

Jak niechirurgicznie leczyć doliny łez / worki pod oczami?

Wygląd worków pod oczami i dolin łez można zmniejszyć poprzez wstrzyknięcie tymczasowego wypełniacza skórnego.

Doliny łez można skorygować, wstrzykując wypełniacz skórny bezpośrednio pod wgłębienie między dolną powieką a policzkiem. Zabieg taki podnosi dany obszar do wysokości dolnej powieki i policzka, wygładzając w ten sposób wygląd tej okolicy twarzy. Wypełniacze zaaplikowane w tym obszarze często utrzymują się przez wiele lat. Zazwyczaj w tym obszarze wymagana jest jedna strzykawka lub mniejsza ilość wypełniacza skórnego.

Worki pod oczami często są spowodowane, przynajmniej częściowo, utratą objętości w środkowym policzku. Kiedy środkowy policzek traci objętość, worki pod oczami wydają się stosunkowo większe, ponieważ objętość pod nim opadła. Zastępując objętość w środkowym policzku za pomocą wypełniaczy skórnych, można zmniejszyć tę różnicę, a tym samym wygląd zmęczonych oczu.

Należy jednak zauważyć, że worki pod oczami i doliny łez są często obecne w połączeniu ze sobą, dlatego konieczne jest leczenie obu tych problemów poprzez bezpośrednie wypełnienie środkowego policzka, a także korytka łzowego.

Na czym polega wypełnienie doliny łez?

Jako alternatywa dla wypełniaczy skórnych, wstrzyknięcie tłuszczu z innej części ciała można wykorzystać do wypełnienia dowolnych zagłębień. Wiąże się to z niewielką liposukcją w celu zebrania tłuszczu z obszaru takiego jak brzuch, a następnie wstrzyknięcie tego tłuszczu do okolic oczu lub obszarów twarzy, które wymagają rewitalizacji. Przeniesiony tłuszcz następnie regeneruje się w nowej pozycji i działa podobnie do wypełniacza skórnego, aby wygładzić obszar pod oczami. Transfer tłuszczu należy uznać za stałą procedurę. Dlatego konieczne jest nieznaczne niedopełnienie tego obszaru, ponieważ wszelkie grudki lub nadmiar tłuszczu mogą wymagać dalszej operacji w celu usunięcia. Zaletą tłuszczu jest jednak to, że nie jest hydrofilowy (przyciągany do wody) i po osadzeniu wydaje się mieć mniejsze wahania objętości w porównaniu z wypełniaczami skórnymi.

Chirurgicznie można wykonać plastykę powiek dolnej powieki, aby usunąć nadmiar skóry i tłuszczu spod oczu. W niektórych przypadkach usunięcie tłuszczu / skóry pod oczami może powodować, że pogarsza się ogólny wygląd okolic oczu. Jak na ironię może to wymagać dalszego leczenia w celu przywrócenia objętości w obszarze w postaci wypełniaczy skórnych lub tłuszczu.

Jakiego rodzaju wypełniacze skórne są stosowane w obszarze doliny łez?

Najczęstsze wypełniacze stosowane w obszarze doliny łez wykonane są z substancji zwanej kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy składa się z łańcuchów cukru, które są usieciowane, aby uzyskać konsystencję żelu. Różne formy kwasu hialuronowego znajdują się również naturalnie w skórze, oczach i stawach.

Jedną z zalet wypełniaczy z kwasu hialuronowego jest ich odwracalność. Substancja zwana hialuronidazą może być wstrzykiwana w danym obszar w celu rozpuszczenia wypełniacza. Nie wpływa to na normalną skórę ani tkanki, a jedynie na wypełniacz skóry. Pozostawiony w spokoju wypełniacz kwasu hialuronowego przetrwa w dolinie łez przez kilka lat.

Trudności ze stosowaniem wypełniaczy z kwasem hialuronowym polega na ich naturalnym charakterze hydrofilowym, to znaczy, że przyciągają one wodę. Może to powodować trudności z oszacowaniem, ile wypełniacza należy wstrzyknąć do dolnych łez, ponieważ początkowy wygląd po leczeniu może być mniejszy niż wynik końcowy. Dlatego konieczne jest niedopełnienie tego obszaru i oszacowanie ilości nawodnienia, która następnie nastąpi.

Jakie trudności wiążą się ze stosowaniem wypełniaczy skórnych podczas leczenia doliny łez?

Doliny łez są prawdopodobnie najtrudniejszym obszarem na twarzy do leczenia wypełniaczami skórnymi. Często zdarza się, że pacjenci stają się bardzo krytyczni wobec tego obszaru, szczególnie po zakończeniu leczenia – to znaczy, że często chcą osiągnąć doskonałość lub idealną gładkość w tym obszarze. Poszukiwanie doskonałości jest jednak obarczone rozwiązaniem wielu problemów. Po pierwsze, skóra jest tutaj bardzo cienka i można zaobserwować wszelkie niewielkie niedoskonałości. Po drugie, wypełniacze skórne na bazie kwasu hialuronowego mają tendencję do nawilżania i zwiększania wielkości kilka dni po zabiegu, co utrudnia ocenę ilości wstrzyknięcia. Po trzecie, umieszczenie wypełniacza jest trudne w tym obszarze, a postrzeganie lokalizacji i głębokości umieszczenia wypełniacza pod skórą jest trudne.

Jest zatem naturalne, że lekarze medycyny estetycznej wolą raczej nie w pełni wypełniać niż przepełniać doliny łez. Celem jest uszczęśliwienie pacjenta i poprawa jego wiary we własny wygląd. Z tego powodu lekarze starają się doradzać wszystkim pacjentom, aby nie wypełniali danych obszarów zbyt bardzo, ponieważ jest to najbardziej „idealny” wynik. Opuchlizna lub obrzęk spowodowany przepełnieniem okolicy oczu mogą sprzyjać pojawieniu się zmęczenia lub sprawiać, że pacjenci wydają się regularnie płakać. Im mniej, tym lepiej, a najbardziej atrakcyjny wynik jest naturalny (nieco niedopełniony).

Dorota Kozicka

Recent Posts

Zmarszczki marionetki – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Zmarszczki marionetki są częstą i naturalną oznaką starzenia, która pojawia się wokół ust i podbródka.…

2 lata ago

Kurze łapki – Jak zapobiegać i leczyć

Oczy odgrywają ważną rolę w prawie każdym wyrazie twarzy używanym do komunikacji. Nadmierne używanie mięśni…

3 lata ago

Masaż twarzy – Techniki i efekty

Zabieg masażu twarzy z pewnością każdemu może pomóc zrelaksować się po bardzo pracowitym tygodniu. Masaż…

3 lata ago

Zmarszczki palacza – Czym są i jak leczyć

Zmarszczki palacza to pionowe linie od górnych części ust do nosa. Również osoby niepalące mogą…

3 lata ago

Dieta przeciwzmarszczkowa dla pięknej skóry

Dieta przeciwzmarszczkowa to nic innego jak zapewnienie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które będą chronić skórę…

4 lata ago

Kawa a starzenie skóry

Jak wiadomo bardzo różne czynniki wpływają na starzenie się skóry, w tym stres i zanieczyszczenia…

4 lata ago