Categories: Zabiegi kosmetyczne

Zmarszczki marionetki – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Zmarszczki marionetki są częstą i naturalną oznaką starzenia, która pojawia się wokół ust i podbródka. Zdrowy styl życia w połączeniu z zapobiegawczymi zabiegami pielęgnacyjnymi i przeciwstarzeniowymi może pomóc w zapobieganiu powstawaniu zmarszczek marionetek. Właściwe zabiegi kosmetyczne oraz zastosowanie odpowiednich kosmetyków anti-age mogą złagodzić objawy starzenia. Dowiedz się koniecznie co warto wiedzieć na ten temat.

Wraz z wiekiem doświadczamy utraty objętości w tkankach leżących pod skórą, a także zmniejszonej elastyczności skóry, co prowadzi do powstawania zmarszczek. Chociaż zmarszczki i drobne linie mimiczne mogą być nieuniknione, te same procesy biologiczne, które powodują te stany, mogą również pomóc je ukryć i odwrócić. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Czym są zmarszczki marionetki?

Zmarszczki marionetki to zasadniczo linie mimiczne, które biegną od krawędzi ust do podbródka. Swoim wyglądem przypominają zatem wygląd lalek, które mogą otwierać usta, aby naśladować mowę.

Linie marionetek wyglądają podobnie na ludzkiej twarzy. Są to fałdy skóry, które zaczynają się w zewnętrznych kącikach ust i spływają do zewnętrznych krawędzi podbródka. W niektórych przypadkach biegną prosto w dół, podczas gdy w innych zakrzywiają się na zewnątrz.

Zmarszczki marionetki są bardzo subtelne, do tego stopnia, że ​​mogą być niemożliwe do wskazania dokładnej linii. Mają jednak negatywny wpływ na wygląd twarzy, ponieważ tworzą cień między podbródkiem a policzkiem, sprawiając wrażenie obwisłego policzka.

Pionowe linie w kącikach ust mogą również sprawiać wrażenie, że marszczy się brwi, nawet gdy jest się bardzo szczęśliwym.

Ludzie zazwyczaj zaczynają zauważać u siebie zmarszczki marionetki w późnych latach 30 lub wczesnych 40. We wczesnych stadiach tego rodzaju linie mimiczne są ledwo widoczne. Kiedy stają się zauważalne, mogą przyjmować bardzo różną postać, w zależności od rasy i pochodzenia etnicznego, a także wielu innych czynników.

Zmarszczki marionetki a fałdy nosowo-wargowe

Co ciekawe zmarszczki marionetki są często mylone z fałdami nosowo-wargowymi. Te pierwsze biegną od ust do podbródka, natomiast bruzdy nosowo-wargowe biegną od nosa na zewnątrz ust i są powszechnie znane jako zmarszczki uśmiechu.

Obie są zmarszczkami i obie mają wiele takich samych przyczyn i sposobów leczenia, ale nie są dokładnie tym samym. Posiadanie głębokich linii mimicznych w jednym obszarze nie oznacza, że ​​głębokie linie utworzą się w drugim miejscu na twarzy.

Co powoduje powstawanie zmarszczek marionetek?

Twój wygląd jest wynikiem wielu czynników, w tym struktury kości, ilości tłuszczu i kolagenu (ważnego białka w skórze i tkance łącznej) na twarzy oraz rodzaju skóry.

Utrata objętości twarzy spowodowana ubytkiem kolagenu oznacza mniejsze podparcie dla skóry twarzy, powodując jej opadanie, fałdowanie i powstawanie linii mimicznych i innych zmarszczek.

Wszyscy ludzie w jakimś stopniu doświadczają tego procesu. Jednak niektórzy ludzie rozwijają głębokie zmarszczki marionetek z powodów, nad którymi nie mają żadnej kontroli.

Trwała mimika twarzy

Jeśli jesteś osobą, która często ściąga usta, może to powodować powstawanie większej liczby zmarszczek wokół ust i podbródka.

Ile zaciśniętych ust to „za dużo”? Jest to trudne do zidentyfikowania, ale jeśli nawykowo zaciskasz usta lub palisz (a tym samym ściągasz usta podczas wciągania dymu z papierosa), możesz być bardziej narażony na powstawanie zmarszczek marionetek.

Predyspozycje genetyczne

Niektórzy ludzie są bardziej skłonni do powstawania zmarszczek właśnie z powodu genetyki. Jeśli twoi rodzice lub dziadkowie mieli zmarszczki marionetki, możesz być predysponowany do ich rozwoju. Złożony związek między genetyką a jakością skóry jest jednak nadal bardzo intensywnie badany.

Genetyczna podstawa zmarszczek marionetek oznacza, że ​​u niektórych osób pojawią się tego rodzaju amiany pomimo podjęcia środków zapobiegawczych. Jednak pomimo tej predyspozycji genetycznej leczenie jest nadal możliwe.

Czynniki zewnętrzne

Te same czynniki zewnętrzne, które powodują zmarszczki marionetki, są również ogólnie szkodliwe dla skóry: palenie, stres i ekspozycja na słońce. Wszystkie te czynniki mogą powodować trwałe uszkodzenie powierzchni skóry i jej struktury.

Czynnikami mniej trwałymi, ale nadal problematycznymi, są brak snu, niewłaściwa pielęgnacja skóry, złe odżywianie i nieutrzymywanie odpowiedniego nawilżenia. Opracuj mądre praktyki, aby utrzymać zdrowy styl życia, który koncentruje się na ogólnym zdrowiu twojego ciała, aby przyczynić się do lepszego wyglądu skóry z mniejszymi widocznymi oznakami starzenia.

Zabiegi na zmarszczki marionetki

Istnieje wiele opcji leczenia przeciwstarzeniowego, które przywracają objętość i elastyczność skóry oraz redukują oznaki starzenia, takie jak drobne linie mimiczne, zmarszczki i fałdy.

Pierwszym krokiem jest określenie, jaki rodzaj zmarszczek posiadasz – płytkie czy głębokie. Oczywiście mają one podobne przyczyny i wyrażają się w podobny sposób, jednak są traktowane inaczej.

Płytkie linie marionetek zwykle wyglądają jak cienkie linie, które nie tworzą zbyt wiele fałd ani nie rzucają cienia. Wczesne leczenie tych linii jest ważne, ponieważ w przeciwnym razie będą się stopniowo pogarszać.

Niektóre z najskuteczniejszych zabiegów przeciwstarzeniowych do odmładzania twarzy obejmują:

Toksyny

Botoks i inne produkty na bazie neurotoksyn wstrzykiwane wokół zmarszczek marionetek pomagają rozluźnić mięśnie twarzy i wygładzić skórę. Wyniki większości z tych zabiegów utrzymują się kilka miesięcy przed koniecznością ponownego wstrzyknięcia.

Same zastrzyki nie mogą powstrzymać starzenia się skóry, ale mogą spowolnić powstawanie zmarszczek poprzez rozluźnienie dynamicznych powierzchni twarzy.

Kremy pielęgnacyjne

Kremy do stosowania miejscowego zawierające Retin-A (retinoidy) wspomagają produkcję kolagenu w skórze. Regularne stosowanie kremu z retinoidami przywraca elastyczność skóry twarzy, wygładza istniejące zmarszczki i zapobiega ich pogłębianiu. Warto również korzystać z produktów naturalnych, takich jak olej z pestek malin.

Lasery

Niektóre zabiegi resurfacingu laserowego usuwają uszkodzone zewnętrzne warstwy skóry, aby odsłonić gładszą i zdrowszą skórę pod spodem. Inne typy promują produkcję kolagenu pod skórą. Oba zabiegi mogą zmniejszyć widoczność spłyconych linii i zmarszczek.

Mikronakłuwanie

Ten proces powoduje drobne nakłucia skóry wokół linii marionetek. Tego rodzaju zabieg stymuluje produkcję kolagenu, który leczy skórę i wygładza zmarszczki.

Peelingi chemiczne

Podczas tego zabiegu na skórę nakładany jest roztwór chemiczny, który powoduje powstawanie pęcherzy i ostatecznie złuszczanie, odsłaniając świeżą warstwę skóry pod spodem. Po peelingu chemicznym skóra będzie gładsza i mniej pomarszczona.

Zakres wyników zależy od procentu kwasu użytego w roztworze. Głębsze zmarszczki marionetek będą wymagały głębokiego peelingu chemicznego, który może usunąć komórki skóry zarówno z naskórka, jak i dolnych warstw skóry.

Najlepsze zabiegi na głębokie zmarszczki marionetki

Głębokie zmarszczki marionetki pojawiają się po tym, jak skóra traci znaczne ilości tłuszczu i kolagenu, tworząc zapadnięty wygląd. Ponieważ problem dotyczy raczej podstawowej struktury skóry niż jej powierzchni, konieczny jest inny rodzaj leczenia:

Wypełniacze

Wypełniacze twarzy wykonane z kwasu hialuronowego (HA) są wstrzykiwane w okolice linii mimicznych. Podnoszą i zwiększają objętość obszarów pod tymi zmarszczkami, wygładzając głębokie linie i przywracając młodzieńczy wygląd powierzchni skóry.

Zwiększenie objętości produktów wypełniających traci z czasem skuteczność i nie wszystkie z nich nadają się do pielęgnacji zmarszczek marionetki. W celu właściwego doboru metody i produktu należy skonsultować się z profesjonalistą, aby określić najbardziej skuteczny wypełniacz do danej sytuacji.

Odświeżenie

Lifting to zabieg chirurgiczny stosowany do napinania skóry twarzy poprzez zmianę położenia głębokich tkanek pod nią. W niektórych przypadkach po zabiegu stosuje się wypełniacze i przeszczepy tłuszczu w celu nadania konturu przywracanej skórze.

Postęp medycyny sprawił, że zabieg liftingu twarzy stał się procedurą minimalnie inwazyjną, która wymaga krótkich przestojów, a jednocześnie daje naturalnie wyglądające rezultaty.

Jak zapobiegać zmarszczkom marionetek?

Chociaż unikanie mimiki, która powoduje zmarszczki marionetki, może być niemożliwe, istnieją środki zapobiegawcze, które sprawią, że pojawią się one znacznie później.

Dobry sen

Sen jest ważnym czynnikiem dla wielu procesów fizjologicznych, w tym regeneracji skóry. Przewlekła słaba jakość snu ma negatywny wpływ na zdrowie skóry i jest związana z przyspieszonym wewnętrznym starzeniem się, a także zmniejszoną funkcją bariery skórnej, najbardziej zewnętrznej warstwy powierzchni skóry.

Unikanie palenia

Palenie przyspiesza starzenie się skóry, powodując, że zmarszczki tworzą się szybciej niż naturalnie.

Stosowanie kremu ​​przeciwsłonecznego

Zastosuj filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum SPF przed każdą ekspozycją na słońce, nie tylko na plaży. Codzienna ekspozycja na promienie UV może stopniowo uszkadzać skórę, co wyraźnie przyspiesza starzenie skóry.

Możesz nakładać krem ​​przeciwsłoneczny jako samodzielny produkt lub używać kremu nawilżającego z filtrem przeciwsłonecznym w codziennej pielęgnacji skóry.

Rutynowa pielęgnacja skóry

Codzienna pielęgnacja skóry obejmująca oczyszczanie i nawilżanie pomaga zapobiegać tworzeniu się zmarszczek, dostarczając skórze witamin i minerałów potrzebnych do zachowania elastyczności. w tym celu warto również postawić na kosmetyki naturalne, takie jak olej rycynowy.

Podsumowanie

Zmarszczki marionetek powstają w wyniku połączenia czynników wewnętrznych i zewnętrznych oraz predyspozycji genetycznych. Chociaż linie te są naturalne i powszechne, można ich częściowo uniknąć.

Zdrowy styl życia i regularna profilaktyczna pielęgnacja skóry mogą opóźnić powstawanie zmarszczek marionetek i ograniczyć ich wygląd, gdy już się uformują.

Alternatywnie, zabiegi korekcyjne, od wypełniaczy skórnych po zastrzyki z toksyn, mogą zminimalizować pojawianie się istniejących zmarszczek marionetek, usuwając podstawowe przyczyny – utratę objętości twarzy i zmniejszoną elastyczność skóry.

Dorota Kozicka

Share
Published by
Dorota Kozicka

Recent Posts

Kurze łapki – Jak zapobiegać i leczyć

Oczy odgrywają ważną rolę w prawie każdym wyrazie twarzy używanym do komunikacji. Nadmierne używanie mięśni…

3 lata ago

Masaż twarzy – Techniki i efekty

Zabieg masażu twarzy z pewnością każdemu może pomóc zrelaksować się po bardzo pracowitym tygodniu. Masaż…

3 lata ago

Zmarszczki palacza – Czym są i jak leczyć

Zmarszczki palacza to pionowe linie od górnych części ust do nosa. Również osoby niepalące mogą…

3 lata ago

Dieta przeciwzmarszczkowa dla pięknej skóry

Dieta przeciwzmarszczkowa to nic innego jak zapewnienie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które będą chronić skórę…

4 lata ago

Wypełnienie doliny łez – Na czym polega?

Obszar pod oczami jest powszechnie występującym problemem pielęgnacyjnym. Widoczne zmiany w tym obszarze są często…

4 lata ago

Kawa a starzenie skóry

Jak wiadomo bardzo różne czynniki wpływają na starzenie się skóry, w tym stres i zanieczyszczenia…

4 lata ago