Categories: Zabiegi kosmetyczne

Kremy przeciwzmarszczkowe

Kremy przeciwzmarszczkowe są nieodzownym elementem codziennej pielęgnacji cery twarzy

Kremy przeciwzmarszczkowe to bardzo szeroki temat. Istnieje wiele szkół na temat ich stosowania i wyboru. Warto jednak pamiętać o jednej zasadzie – lepiej go stosować regularnie, niż bezpowrotnie utracić szanse na młodszy wygląd.

Po dobre kremy przeciwzmarszczkowe warto sięgnąć z dwóch bardzo ważnych powodów. Po pierwsze dlatego, że mogą skutecznie pomóc zachować młody wygląd, a po drugie dają znacznie lepsze rezultaty, niż standardowe kremy nawilżające.

Powstawanie zmarszczek

Przy zakupie kremu kierujmy się jego właściwościami, a nie ceną.

Zmarszczki są najbardziej widoczną oznaką starzenia się skóry. Jeżeli prowadzimy niezdrowy tryb życia: palimy papierosy, źle się odżywiamy, nadużywamy alkoholu, lub zbyt długo się opalamy; wówczas mogą pojawić się przedwcześnie. Uwarunkowania dotyczące wieku, w którym zmarszczki zaczną się pojawiać, zapisane są również w kodzie genetycznym. Najwcześniej z reguły pojawiają się zmarszczki mimiczne (25- 30 lat). Powodują je ruchy mięśni na naszej twarzy. Narażone na nie są przede wszystkim nasze czoło, oczy, nos, a także przerwa między brwiami (tzw. lwia zmarszczka).

Bezpośrednią przyczyną powstawania zmarszczek są ubytki we włóknach kolagenowych. To najważniejszy składnik naszej skóry, który odpowiada za jej elastyczność, nawilżenie i odnawianie komórek naskórka. Gdy włókna stają się słabsze, skóra zaczyna wiotczeć i pojawiają się zmarszczki. Po pewnym czasie zaburzona zostaje też praca gruczołów potowych i łojowych, które nawilżają i natłuszczają skórę.

Kiedy zacząć stosować kremy przeciwzmarszczkowe?

W społeczności przeważają opinie, że nie powinno się zbyt wcześnie zaczynać stosowania kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Badania jednak temu przeczą, ponieważ wykazują, że młoda skóra najłatwiej przyswaja wszelkie składniki odżywcze i pomocne w zachowaniu młodego wyglądu. Dlatego też można takie kremy zacząć używać w wieku około 20 lat. Jeżeli chodzi o zmarszczki, jak najbardziej warto kierować się zasadą: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Oczywiście zaczynamy od kremów najbardziej delikatnych, nawilżających, które będą zapobiegać pierwszym zmarszczkom. Później, w okolicach 30-tego roku życia, gdy organizm produkuje coraz mniej cennego kolagenu, dobrze jest sięgnąć po krem, który oprócz nawilżania, będzie też regenerował skórę i uzupełniał braki w kolagenie.

Skład i rodzaje kremów przeciwzmarszczkowych

Głównymi składnikami są przeciwutleniacze: retinol, a także witaminy C, E oraz A. Dodatkowo przeciwutleniacze pochodzenia roślinnego (flawonoidy) oraz hormony z roślin. Zadaniem tych ostatnich jest nawilżanie i pobudzanie skóry. Dzisiejsze kosmetyki opóźniające starzenie zawierają cząsteczki, które potrafią wsiąknąć w głębsze warstwy skóry i stymulować szybszą produkcję kolagenu. Wzbogaca się je także o koenzym Q10, który ma podobne działanie do retinolu, czyli pomaga w odnowie naskórka.

W sklepach dostępne są dwa rodzaje tego typu kremów. Pierwszy to kosmetyki o działaniu natychmiastowym, które mają za zadanie optycznie złagodzić zmarszczki. Jeżeli się na nie zdecydujemy, najlepiej wybrać takie, które mają największe stężenie aktywnych składników i najsilniejsze działanie. Drugi rodzaj to kosmetyki do dłuższej kuracji, które mają spowodować faktyczne spłycenie zmarszczek. W tym wypadku lepiej jest postawić na nowoczesność i wybrać kremy o działaniu wzmacniającym strukturę i poprawiające napięcie. Istnieją także maseczki wspomagające kurację które można nanosić na skórę 2-3 razy w tygodniu.

Aby kremy przeciwzmarszczkowe mogły spełnić swoje zadanie, trzeba je regularnie stosować.

Sposób użycia kremów przeciwzmarszczkowych

Kluczowym czynnikiem, który decyduje o sukcesie kuracji jest regularność przez wymagany czas. Kremy powinno się stosować rano i wieczorem. Specjaliści polecają zmienić krem co kilka miesięcy. Wówczas zapewniamy naszej skórze dostęp do szerszego wachlarza potrzebnych jej składników. Ważne jest również dopasowanie kremu do pory roku, na przykład gdy jest lato, zadbajmy o to, by zwierał on filtr przeciwsłoneczny.

Dorota Kozicka

Recent Posts

Zmarszczki marionetki – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Zmarszczki marionetki są częstą i naturalną oznaką starzenia, która pojawia się wokół ust i podbródka.…

2 lata ago

Kurze łapki – Jak zapobiegać i leczyć

Oczy odgrywają ważną rolę w prawie każdym wyrazie twarzy używanym do komunikacji. Nadmierne używanie mięśni…

3 lata ago

Masaż twarzy – Techniki i efekty

Zabieg masażu twarzy z pewnością każdemu może pomóc zrelaksować się po bardzo pracowitym tygodniu. Masaż…

3 lata ago

Zmarszczki palacza – Czym są i jak leczyć

Zmarszczki palacza to pionowe linie od górnych części ust do nosa. Również osoby niepalące mogą…

3 lata ago

Dieta przeciwzmarszczkowa dla pięknej skóry

Dieta przeciwzmarszczkowa to nic innego jak zapewnienie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które będą chronić skórę…

4 lata ago

Wypełnienie doliny łez – Na czym polega?

Obszar pod oczami jest powszechnie występującym problemem pielęgnacyjnym. Widoczne zmiany w tym obszarze są często…

4 lata ago